Wiadomości
Zmiana nazwy ulicy była okazją do zjadu byłych zawodników nieistniejącego już klubu. Fot. Radio Gdańsk/Paweł Drożdż

sobota,

17 czerwca 2017

15:21

Ulica MKS Cieśliki zamiast Gwardii Ludowej. Dekomunizacja z pompą w Słupsku [FOTO]

Duma futbolowego Słupska ma swoją ulicę - MKS Cieśliki. Nazwę ulicy zmieniono z Gwardii Ludowej w ramach tzw. ustawy dekomunizacyjnej.
Cieśliki to klub sportowy, który funkcjonował w Słupsku w latach 60- i 70-tych. Wyszkolił ponad pół tysiąca piłkarzy, w tym czterech reprezentantów kraju. Klub znany był nie tylko z dobrej gry w piłkę, ale także z wychowywania zawodników poza boiskiem.

INICJATYWA MIESZKAŃCÓW

Wniosek w sprawie zmiany nazwy jednej z ulic podlegających pod dekomunizację, złożyło Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Grodna. Pod wnioskiem wymaganych było 40 podpisów poparcia, a organizatorzy zebrali ich ponad tysiąc. - Cieszymy się, że upamiętnili nam człowieka, którym był Gerard Cieślik, a my tylko jego imieniem nazwaliśmy nasz klub. To był dla nas wielki człowiek, wielki piłkarz - mówił jeden z zawodników byłego klubu MKS Cieśliki. - Dla nas to jest satysfakcja, że jak coś się kiedyś robiło, to spotkało się to z uznaniem nawet po tylu latach - dodawał inny reprezentant tego klubu.

SPEKTAKULARNA ZMIANA

- To jest taka potrzeba mieszkańców wyrażona bardzo spektakularnie w postaci nadania tego imienia. Myślę, że najmniej istotne było tutaj, jaka ta ulica była poprzednio, a najważniejsze jest to, że nowa nazwa jest bardzo oczekiwana przez mieszkańców. Myślę, że zmiany następnych nazw ulic może nie będą się odbywać już tak uroczyście - mówił Radiu Gdańsk Marek Biernacki, wiceprezydent Słupska.


Drużyna MKS Cieśliki swoją nazwę wzięła od nazwiska Gerarda Cieślika, legendarnego zawodnika, który przez całą swoją piłkarska karierę grał tylko w jednym klubie, Ruchu Chorzów. Zasłynął m.in. ze strzelenia dwóch goli Związkowi Radzieckiemu w wygranym 2:1 meczu, który rozegrano w 1957 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Słupskie Cieśliki istniały przez zaledwie 13 lat, ale przyjaźnie pozostały do dzisiaj. Byli zawodnicy klubu raz w roku spotykają się w Słupsku. Sobotnie odsłonięcie nazwy ulicy było ich 12. zjazdem.

10 ULIC, DOJDĄ JESZCZE 4?

W Słupsku dekomunizacją objęto 10 nazw ulic. Ulica Gwardii Ludowej na MKS Cieśliki była pierwszą, którą oficjalnie zmieniono. Niewykluczone, że Rada Miasta będzie jeszcze głosowała nad 4 kolejnymi ulicami, m.in. Leona Kruczkowskiego.

Paweł Drożdż/mro

Zobacz Galerię