Wiadomości
Gmach Główny Politechniki Gdańskiej. Fot. Politechnika Gdańska

poniedziałek,

12 czerwca 2017

11:12

Politechnika Gdańska w pierwszej 10 najlepszych uczelni w Polsce. To największy awans roku 2017 [RANKING]

Politechnika Gdańska na 10 miejscu w 18 edycji Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy. PG poprawiła swoją pozycję o 5 miejsc i otrzymuje wyróżnienie z największy awans w rankingu - Awans 2017. Na 8 miejscu Gdański Uniwersytet Medyczny. Zwyciężają Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. W rankingu sklasyfikowano 168 uczelni i 68 kierunków studiów.

W poniedziałek w południe rektor PG prof. Jacek Namieślnik odbiera dyplom za obecność uczelni w pierwszej 10 rankingu oraz za największy awans w rankingu. Zestawienie uczelni akademickich obejmuje wszystkie (za wyjątkiem uczelni artystycznych) polskie szkoły wyższe - publiczne i niepubliczne - posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora.

NA PIERWSZYM MIEJSCU UW I UG

Pierwsze miejsce zajęły ex aequo Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. UW uzyskał 100 proc. we wskaźniku rankingowym, UJ 99,9 proc. Na trzecim miejscu znalazła się Politechnika Warszawska. W pierwszej piątce rankingu znalazły się również sklasyfikowane ex aequo: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (82,2 proc.) i Politechnika Wrocławska (82,1 proc). W najlepszej dziesiątce uczelni uplasowały się jeszcze: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (77,5 proc.), Uniwersytet Wrocławski (73,7 proc.), Gdański Uniwersytet Medyczny (68,2 proc.), Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (66,4 proc.), Politechnika Gdańska (65,1 proc.) i Warszawski Uniwersytet Medyczny (65 proc.)

NAJLEPSZE UCZELNIE NIEPUBLICZNE

W Rankingu Niepublicznych Uczelni Magisterskich zwyciężyła, podobnie jak w poprzednich latach, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie ze wskaźnikiem 100 proc. Na drugim miejscu znalazł się Uniwersytet SWPS (79 proc.), na trzecie natomiast awansowała Uczelnia Łazarskiego w Warszawie (73,5 proc.). W najlepszej piątce znalazły się też: Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie (67,5 proc.) i Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej (59,4 proc.).

NAJLEPSZE SZKOŁY PAŃSTWOWE

W Rankingu Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych pierwsze miejsce zajęła Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej (100 proc.). Na kolejnych pozycjach znalazły się: Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu (84,5 proc.), Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie (po 83,7 proc.).

politechnika 5na8Fot. Politechnika Gdańska


WYRÓŻNIONE SZKOŁY MEDYCZNE

Wśród uczelni medycznych zwyciężyło Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaś wśród uczelni ekonomicznych - Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Miano najlepszej uczelni rolniczej wywalczył Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, najlepszej akademii wychowania fizycznego - Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, a najlepszej uczelni pedagogicznej - Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.

NAGRODA SPECJALNA DLA PG

Oprócz tego, jak co roku przyznane zostały również nagrody specjalne Awans 2017 dla uczelni, które zanotowały największy skok w rankingach. W grupie uczelni akademickich otrzymała ją Politechnika Gdańska, która awansowała o pięć miejsc (z 15. na 10.). Natomiast wśród niepublicznych uczelni magisterskich wyróżniono Wyższą Szkołę Biznesu w Dąbrowie Górniczej, która również awansowała o pięć miejsc (z 10. na 5.).

NOWE WSKAŹNIKI OCENY

Zestawienie przygotowano w oparciu o kryteria takie jak: prestiż, absolwenci na rynku pracy, innowacyjność, potencjał naukowy, efektywność naukowa, warunki kształcenia, umiędzynarodowienie. Autorzy rankingu podkreślają, że w tym roku po raz pierwszy zastosowano dwa nowe, ważne wskaźniki. Jednym z nich jest wskaźnik przygotowany w oparciu o badanie "Ekonomiczne Losy Absolwentów" przeprowadzone przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w oparciu o dane ZUS. Z kolei wskaźnik "Jakość przyjętych na studia" mierzony jest m.in. wynikami egzaminów maturalnych osób, które w październiku 2016 podjęły studia na pierwszym roku studiów stacjonarnych w danej jednostce.

Szczegółowe wyniki rankingu znajdziesz >>> TUTAJ.

Politechnika Gdańska/PAP/puch