Wiadomości
fot. Radio Gdańsk/Paweł Drożdż

sobota,

03 czerwca 2017

15:23

"Wszyscy mile widziani, ale rozebrani". W Łebie otwarto plażę dla naturystów

Pierwsza sobota czerwca to Ogólnopolski Dzień Naturysty. Z tej okazji, po zachodniej stronie Łeby, otwarto oficjalną plażę dla amatorów nagiego opalania. Niewielki odcinek wybrzeża znajduje się 500 metrów na zachód od ulicy Turystycznej. Jest oznakowany i ma swój regulamin.

- Zasada najważniejsza, to wszyscy mile widziani, ale rozebrani oraz nie rób bliźniemu twemu, co tobie niemiłe. Warto też pilnować się z ubraniem po opuszczeniu plaży i nie śmiecimy tutaj, podobnie jak na całym odcinku wybrzeża - odczytywał regulamin jeden z członków Federacji Naturystów Polskich.

- Osoby z Polski, czy z zagranicy, które chcą opalić się nago będą teraz wiedziały, że mogą to zrobić w Łebie. Wiedzą, jak tu trafić i że nie muszą się chować nigdzie po krzakach - dodawał Peter Rijnvis, prezes Federacji Naturystów Polskich.

"TO WYNIKAŁO Z POTRZEB"

Po zachodniej stronie Łeby od lat funkcjonował nieformalny odcinek wybrzeża, gdzie gromadzili się amatorzy opalania w negliżu. Jednak do urzędników napływało coraz więcej wniosków o wyznaczenie oficjalnego skrawka plaży, aby można to było robić bez narażania się na mandaty i zgorszenie innych turystów.

- Jeżeli jesteśmy letnią stolicą Polski, jeżeli spodziewamy się coraz większej liczby turystów, zwłaszcza z zagranicy, gdzie opalanie nago jest zupełnie normalne, to musimy uszanować również ich podejście i chęć do takiej formy spędzania czasu na plaży - mówił Radiu Gdańsk Piotr Krupiński, wiceburmistrz Łeby.

- Jesteśmy tylko ludźmi i każda inicjatywa, która nie czyni nikomu jakiegoś zgorszenia jest okey. Myślę, że to fajny pomysł i będą tutaj chętnie ludzie się opalać i wypoczywać - dodaje jeden z turystów na plaży w Łebie. - Tacy ludzie i tak zawsze tu byli, tylko chowali się gdzieś po wydmach. Teraz mają swój oficjalny kawałek plaży. Mam tylko nadzieję, że nie będą za bardzo szaleć i wszystko z kulturą, gdzieś za parawanem będzie się odbywać - dodaje jedna z plażowiczek.

WKRÓTCE KOLEJNY ODCINEK PLAŻY

Oznakowane plaże dla naturystów funkcjonują już m.in. w Kołobrzegu oraz Gdańsku. Przed wakacjami wyznaczony zostanie jeszcze jeden odcinek plaży w Dębkach. Plaże i regulaminy dot. korzystania z plaż naturystów zatwierdzają lokalne samorządy.


 

regulamin

Regulamin plaży dla naturystów w Łebie fot. Radio Gdańsk/Paweł Drożdż

Paweł Drożdż/hb