Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Rafał Mrowicki

czwartek,

01 czerwca 2017

16:37

"Dzień dziecka zadłużonego" w Gdańsku. Lizaki, balony i gorzka pigułka od Kongresu Nowej Prawicy

"Dzień Dziecka Zadłużonego" - to nietypowa akcja, którą 1 czerwca zorganizowali w Gdańsku działacze Kongresu Nowej Prawicy. W czasie jej trwania rozdawali dzieciom słodycze i balony, uświadamiali również rodziców.
- Chcemy zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zadłużenie budżetowe Polski. Dziś, przy okazji tego radosnego święta dla dzieci, staramy się umilić im fakt, że każde dziecko w dniu narodzin ma 30 tys. zł zadłużenia w prezencie od państwa - mówił Przemysław Majewski, prezes gdańskiego oddziału Kongresu Nowej Prawicy.

- Postulujemy o rozsądniejsze finansowanie oraz, aby nie przeprowadzać budżetów z deficytem. Chcemy uświadamiać rodziców, a dzieciom dać mały prezent w postaci balonika lub lizaka. Rząd bierze kredyty w bankach zagranicznych i z nich finansują różne inwestycje i sprawy bieżące - dodał Majewski.

20170601 144938Przemysław Majewski (KNP) wręczający słodycze dzieciom. Fot. Radio Gdańsk/Rafał Mrowicki

Podczas akcji, działacze Kongresu Młodej Prawicy mówili też o tym, czego ich zdaniem nie ma w reformie edukacji. - Nie idzie to w parze ze zmianą formy funkcjonowania szkolnictwa - mówił Artur Dziambor, z okręgu gdyńsko-słupskiego, z zawodu nauczyciel. - Nie ma rozmowy o bonie edukacyjnym ani o podwyższeniu jakości. Nie ma rozmów o zmianie kształcenia, która spowodowałaby, że uczniowie uczą się praktycznym umiejętności, które zwiększyłyby ich atrakcyjność na rynku pracy.

- W naszym mniemaniu lepsze szkolnictwo zawsze jest prywatne, bo wtedy nauczyciel jest skupiony na uczniu i na tym, czego rodzice oczekują, czego bardzo często szkoła nie daje.  Przy okazji "Dnia Dziecka Zadłużonego" przypominamy, że ten dług rośnie, a w znikaniu długu nie pomaga socjalna polityka rządu. Jak wiadomo rząd chwali się, że zadłużenie jest mniejsze niż przed rokiem, ale budżet nadal jest na minusie. Nie było jeszcze rządu, który przyjąłby budżet bez deficytu - - dodał Dziambor.

20170601 144115Na zdjęciu Artur Dziambor i Przemysław Majewski (KNP). Fot. Radio Gdańsk/Rafał Mrowicki

"Dzień Dziecka Zadłużonego" to coroczna akcja Kongresu Nowej Prawicy, podczas której politycy mówią o dziedziczeniu długu publicznego. Odbywa się w wielu miastach w Polsce.
Rafał Mrowicki/mmt