Wiadomości
Sprawdziliśmy jak się pływa w Nogacie fot. Radio Gdańsk/Hanna Berenthal

sobota,

20 maja 2017

08:07

Pętla Żuławska to nie tylko pływanie łodzią. Można też wskoczyć do rzeki, ale ostrożnie [ZDJĘCIA]

Nasza reporterka podjęła się kąpieli we wszystkich trzech rzekach, przez które płynęłyśmy. Ania Rębas na własnej skórze sprawdziła czystość wody i jej temperaturę. Tczewski oddział ratowników WOPR podpowiada jakich zasad należy przestrzegać, żeby kąpiel w rzece była bezpieczna.

Kąpiel w Nogacie była przyjemną niespodzianką. Chociaż woda ma zielonkawe zabarwienie, okazała się dosyć czysta. Już przy wejściu do wody nasza reporterka znalazła raka (zazwyczaj żerują w czystych akwenach) i rybaka, który potwierdził, że po samych połowach ryb można zauważyć poprawę jakości wody. Obecnie łowi ich znacznie więcej.

W Malborku funkcjonują dwa miejskie kąpieliska, gdzie można bezpiecznie korzystać z uroków pływania w rzece.

WISŁA – NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Tutaj miałyśmy dużo szczęścia. Wisła jest bardzo niebezpieczną rzeką. Nurt jest silny, a dno zróżnicowane. Dzięki temu, że dzisiaj ratownicy WOPR mieli ćwiczenia na Wiśle, od razu mogłyśmy się skonsultować w sprawie kąpieli. 

- Sezon rozpoczęty. Patrolujemy Wisłę od Mostu Knybawskiego do Lisewskiego. Nie ma tu jakiegokolwiek kąpieliska strzeżonego. Niestabilne podłoże, wiry, szybko płynąca rzeka - metr na sekundę. Rzadko pojawia się ktoś wyposażony w płetwy i w piankę. Kąpiel w Wiśle nie jest zabroniona, ale z brzegu nie poleca się wchodzenia do Wisły. Z łodzi można to zrobić na własne ryzyko – podkreśla Andrzej Rzeznik, ratownik WOPR z Tczewa.

Zanurzenie się w Wiśle, a nawet napicie się wody z tej rzeki niczym nie grozi. Jednak nie jest to tajemnicą, że z okolicznych pól uprawnych spływają pestycydy, które zanieczyszczają wody Wisły.

Nasza reporterka spróbowała kąpieli w nurcie Wisły. Zapewnia, że to wymagająca rzeka, bardzo szybka. Należy podkreślić, że Ania to dwukrotna triathlonisktka i weszła do wody ubrana w płetwy. Jak sama mówi, bez tego ekwipunku, nie podjęłaby się tego zadania.

NIEBEZPIECZNY MOST

Wielu młodym osobom wydaje się, że skok z tczewskiego mostu jest wyrazem odwagi i brawury. W tym miejscu jednak rzeka ma tylko 9 metrów głębokości. - Kar nie nakładamy, ale uświadamiamy ludziom jaką głupotę robią skacząc – podkreśla ratownik. Osobom, które chciałyby spróbować bezpiecznej kąpieli w Wiśle doradza – płynąć z prądem i nie wykonywać gwałtownych ruchów. - Z prądem rzeki nikt nie wygra – podkreśla woprowiec.

SZKARPAWA – NAJPIĘKNIEJSZA KRAJOBRAZOWO

To już ostatnia rzeka w naszym rankingu. Najpiękniejsza krajobrazowo i najbardziej nadająca się do pływania. Woda jest ciepła i czysta. Pływanie w Szkarpawie to prawdziwa przyjemność. Należy jednak kąpać się uważnie – tak jak w każdej rzece. Skoro mamy Rok Wisły, cała ekipa przyznała, że powinien być także - Miesiąc Nogatu i Dzień Szkarpawy.

TO JUŻ KONIEC...

Nasza relacja z Pętli Żuławskiej dobiegła końca. W Błotniku spotkałyśmy naszych kolegów redakcyjnych i razem dopłynęliśmy do Żuławek. Serdecznie polecamy wszystkim, którzy nie mają jeszcze planów wakacyjnych, rozważenie rejsu po Pętli Żuławskiej. To przede wszystkim wypoczynek od miejskiego zgiełku, ale także atrakcje napotkane w każdej odwiedzanej przystani.
Hanna Berenthal

Zobacz Galerię