Wiadomości
Fot. Super Games e-sport

piątek,

19 maja 2017

20:36

Sposób na odreagowanie i dobra zabawa. Uczniowie reprezentują szkoły na turnieju gier komputerowych w Gdyni

Do Gdyni zjechali gracze, żeby stanąć ze sobą monitor w monitor i udowodnić kto lepiej posługuje się myszką lub jostickiem. Rywalizować będą między innymi uczniowie reprezentujący swoje szkoły.

19 maja w VI Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni ruszyła kolejna edycja LG Mistrzostwa Polski Szkół w e-sporcie oraz NTT System Quersus Puchar Polski w E-Sporcie.

- W Counter Strike gram dla przyjemności, żeby się odstresować. Staram się podchodzić do tego poważnie, jednocześnie nie lekceważąc szkoły – mówił jeden z uczestników turnieju.

MIĘDZYSZKOLNA RYWALIZACJA


Mistrzostwa Polski Szkół w e-sporcie to projekt polegający na międzyszkolnej drużynowej rywalizacji w gry komputerowe. Uczestnicy mierzą się ze sobą w dwóch kategoriach: szkolnej i pucharowej. Pięcioosobowe drużyny będą rywalizować ze sobą w grze Counter Strike: Global Offensive, a indywidualni gracze rozegrają turniej w FIFA 2017.

MYŚLENIE PONAD STRZELANIE

- Gramy sterując postacią w drużynie terrorystów albo antyterrorystów. Polega to na zdobywaniu rund – do zwycięstwa trzeba ich wygrać 16. To nie jest typowa strzelanka. Im więcej się myśli, tym lepiej się gra. Kluczową rolę odgrywają strategie, przewidywanie i przede wszystkim gra drużynowa – tłumaczył Marcin Bryniarski, organizator Super Game e-sport.

- Counter Strike uczy gry zespołowej - dodawał Konrad reprezentujący szkołę w Koninie. - Łączy ludzi, uczy spostrzegawczości oraz znajomości języków obcych, a ponadto poszerza horyzonty. Wygramy tutaj, pojedziemy do Krakowa, wygramy w Krakowie, pojedziemy do Anglii czy Stanów Zjednoczonych - zaznaczał.

W DRUŻYNACH BYLI NAWET KSIĘŻA

Projekt narodził się w 2012 roku, a zrealizowany po raz pierwszy został w 2013 r. pod nazwą "Konfrontacja Szkół w e-sporcie". Marcin Bryniarski opowiedział nam, jak wyglądały czasy, gdy tego typu turnieje nie cieszyły się ogromną popularnością. – W 2012 roku nie było to jeszcze wtedy tak popularne, więc powstał projekt polegający na tym, że każda ze szkół wystawia do gry czterech graczy plus nauczyciela. Byli to nauczyciele historii, muzyki, a nawet księża. Z każdym rokiem projekt rozwijał się, a wraz z nim powstała myśl stworzenia czegoś więcej, na całą Polskę. Tak narodziły się LG Mistrzostwa Polski Szkół w e-sporcie.

Obecnie nauczyciel pełni rolę trenera, jest mentorem drużyny. Dopinguje swój zespół siedząc za plecami zawodników, analizuje, doradza i przede wszystkim wspiera reprezentację swojej szkoły.

- CS:GO przede wszystkim jest grą taktyczną, ale najważniejsza jest współpraca zawodników. Najtrudniej jest przewidywać ruchy przeciwnika – tłumaczą gracze. Z takim poglądem zgadza się Paweł Maśnica, współorganizator imprezy. - W głównej mierze gra opiera się na współpracy, komunikacji, na analizach, omawianiu różnych taktyk. Myślę, że szkoły to popierają właśnie dlatego, że wpływa to na rozwój tych młodych ludzi - podkreśla.

KLASY E-SPORTOWE

Ciekawą sprawą jest to, że coraz więcej szkół wprowadza zajęcia e-sportowe, a nawet całe klasy sprofilowane na sport elektroniczny. - W szkołach uczniowie uczą się taktyk, komunikacji ze sobą, bo to jest najważniejsze. To nie jest tak, że oni przychodzą, grają, a po kilku godzinach zostają mistrzami. Zawodnicy grają przez wiele lat, uczą się komunikacji, w późniejszym życiu na pewno to im się przydaje. Komunikacja to podstawa – dodaje organizator.

Sami nauczyciele podkreślają, że nie jest to tylko gra dla gry, ale możliwość większej współpracy ze sobą, która przynosi wiele korzyści. - Gry, w które zawodnicy grają, wymagają skupienia i podejmowania szybkich decyzji, co potem przekłada się na umiejętność podejmowania lepszych wyborów w prawdziwym życiu. Dodatkowo to forma odreagowania stresu. Fajna odskocznia od życia codziennego, ale... nie może to być jedyna odskocznia. Każdy czasem musi wyjść na zewnątrz choćby pobiegać. Bez ruchu to nie jest życie – mówił Konrad Buzak, nauczyciel i opiekun drużyny z III LO w Gdyni.

Zawody odbywają się w dniach 19-21 maja w VI Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Mikołaja Kopernika 34 w Gdyni. Dwie najlepsze drużyny pojadą na finał, który odbędzie się na stadionie Wisły Kraków w dniach 9-11 czerwca.

 

Jacek Klejment/mili


Zobacz Galerię