Wiadomości
Placówka obchodziła jubileusz 25-lecia działalności. Fot. Radio Gdańsk/Dariusz Kępa

piątek,

19 maja 2017

19:48

Zaczynali w zrujnowanym pałacyku. W ciągu 25 lat pomogli ponad 10 tysiącom osób

Już ponad 10 tysięcy osób skorzystało z pomocy podczłuchowskiego Ośrodka Readaptacji EKO Szkoła Życia w Wandzinie. Placówka obchodziła w piątek jubileusz 25-lecia działalności.

To największy i najbardziej znany w Polsce ośrodek zajmujący się leczeniem uzależnień i profesjonalną opieką nad chorymi na AIDS. Placówka prowadzi też oddział dla chorych na Alzheimera.

180 PACJENTÓW

Obecnie w ośrodku przebywa prawie 180 pacjentów. Jednym z elementów terapii dla większości z nich jest praca. Placówka posiada własne hodowle, uprawy i magazyny. Pacjenci pracują także na oddziałach szpitalnych. - Tutaj wróciliśmy do normalności - mówią Mateusz i Paweł, podopieczni placówki.

- Bardzo dużo zawdzięczam temu ośrodkowi, ponieważ dał mi bardzo dużo wsparcia. Jestem emocjonalnie mocno z nim związany. W przyszłości trudno mi będzie go opuścić - mówi Mateusz.

- Dostałem następną szansę od życia, tutaj w tym ośrodku. Niedługo będę zdawał egzamin na opiekuna medycznego, potem chcę zrobić kurs spawacza - dodaje Paweł.

Z RUINY W DUŻY KOMPLEKS

Ośrodek w Wandzinie został zbudowany niemalże od podstaw. Stowarzyszenie, które go prowadzi, w 1992 roku otrzymało w użytkowanie 10 hektarów gruntów w środku lasu. Jedynym budynkiem był wtedy zrujnowany pałac. Teraz to duży kompleks. Został on zbudowany przede wszystkim dzięki wparciu organizacji pozarządowych i sponsorów.

 

Dariusz Kępa/mili