Wiadomości
Decyzja o realizacji Trasy Kaszubskiej podpisana Fot. Piotr Lessnau/mat. prasowe

piątek,

19 maja 2017

10:55

"Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za 4 lata pojedziemy Trasą Kaszubską". Minister podpisał decyzję [WIZUALIZACJE]

Długo oczekiwana Trasa Kaszubska doczekała się decyzji o realizacji - od Węzła Wielki Kack do Bożegopola. Dokument podpisał w piątek (19 maja) w Wejherowie minister Jerzy Szmit.

Dotyczy on realizacji trzech odcinków drogi S6 – od Wielkiego Kacka do Szemudu, od Szemudu do Luzina oraz od Luzina do Bożegopola Wielkiego. Przetarg na dwa pierwsze GDDKiA ogłosi jeszcze w piątek. Trzeci zostanie ogłoszony pod koniec maja. Przetargi zostaną ogłoszone w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

NIC NIE STANIE NA PRZESZKODZIE

Wiceminister Jerzy Szmit żartobliwie stwierdził, że Kaszubi mają „kaszubskie jeziora i kaszubski las, a już wkrótce będą mieli też trasę kaszubską”. Wkrótce to znaczy najpewniej pod koniec 2021 roku.

- Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, to za dwa lata ruszy budowa, a za cztery pojedziemy Trasą Kaszubską – powiedział mediom Radosław Kantak, szef gdańskiego oddziału GDDKiA. Łącznie zbudujemy ok. 42 kilometrów drogi ekspresowej S6.

SAMORZĄDOWCY WIĄŻĄ OLBRZYMIE NADZIEJE

Jednym z najbardziej zadowolonych jest wójt Szemudu – Ryszard Kalkowski. - Przez naszą gminę będzie przebiegać 3/4 Trasy Kaszubskiej. Wiążemy z nią olbrzymie nadzieje, bo ta droga wpłynie na rozwój gminy i wzrost liczby miejsc pracy.


WIZUALIZACJA DROGI S6 NA ODCINKU LUZINO - SZEMUD:
WIZUALIZACJA DROGI S6 NA ODCINKU SZEMUD - WIELKI KACK:- Droga od Bożegopola do Słupska też wymaga inwestycji, ale są w Polsce drogi w dużo gorszym stanie i o dużo większym natężeniu ruchu – dodał obecny na spotkaniu wiceminister Kazimierz Smoliński i powiedział, że Trasa Kaszubska oraz planowana droga z Gdyni do Władysławowa Via Maris rozwiążą problemy komunikacyjne tej części województwa. Więcej inwestycji krajowych w tej części regionu się na razie nie przewiduje.

- Oczywiście trzeba będzie wybudować drogę S6 do Słupska i Koszalina, ale do tego tematu wrócimy za 3-4 lata – dodał wiceminister Jerzy Szmit.

W spotkaniu uczestniczyli: wiceminister infrastruktury Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, starosta wejherowski Gabriela Lisius, wicestarosta wejherowski Witold Reclaf, dyrektor oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku Radosław Kantak oraz samorządowcy z powiatu wejherowskiego i kartuskiego.

Piotr Lessnau/mmt