Wiadomości
Osiedle Cytrusowe, Gdańsk Łostowice Fot. eurostyl.com.pl

piątek,

19 maja 2017

10:39

Trójmiejski deweloper sprzedany za 260 milionów. "Już się nie dało rozwijać tak, jak dotychczas"

Dom Development zawarł przedwstępną umowę kupna Euro Stylu. Warszawski deweloper ma za spółkę działającą na trójmiejskim rynku nieruchomości zapłacić 260 milionów złotych. Transakcja ma być sfinalizowana najpóźniej do 14 czerwca.
Podczas konferencji prasowej w czwartek w Gdańsku prezes zarządu Dom Development S.A. Jarosław Szanajca i wiceprezes zarządu Euro Styl Mikołaj Konopka poinformowali, że w środę została zawarta przedwstępna umowa sprzedaży spółki Euro Styl za 260 mln zł.

Szanajca powiedział, że kupując Euro Styl, Dom Development chce wejść na nowy rynek geograficzny oraz zwiększać skalę działalności w regionie Trójmiasta i w Warszawie. - To przede wszystkim doświadczona firma, bardzo dobrze zarządzana, prowadząca rozważną, mądrą politykę finansową, mająca znakomity bank ziemi oraz prowadząca działalność dokładnie w takim segmencie, w jakim działamy w Warszawie - uzasadniał decyzję o zakupie prezes Dom Development.

MIESZKANIA O PODWYŻSZONYM STANDARDZIE

Euro Styl specjalizuje się w budowie mieszkań o podwyższonym standardzie. Szanajca wyjaśnił, że na "bank ziemi" składają się nieruchomości, które są już własnością firmy, ale na których budowa jeszcze się nie rozpoczęła. Euro Styl posiada bank ziemi o potencjale budowy ponad 1,3 tys. lokali (stan na 30 kwietnia br.). Natomiast Dom Development na swoich nieruchomościach może zbudować ponad 6, 6 tys. mieszkań. Szanajca zaznaczył, że łączna oferta obu firm to prawie 3 tys. mieszkań (na koniec I kw. br.).

Wiceprezes Euro Stylu zwrócił uwagę, że rynek trójmiejski jest jednym z największych rynków sprzedaży mieszkań w kraju. - Nasz rynek trójmiejski, szerszy niż Gdańsk, Gdynia i Sopot, to jest 9 tys. mieszkań - wyjaśnił. Podkreślił, że w ciągu minionych pięciu lat wolumen sprzedanych lokali został podwojony.

- Euro Styl będzie nadal działać pod własną marką, będzie realizował wyłącznie projekty mieszkaniowe - powiedział Szanajca. Projekty komercyjne, które były w posiadaniu spółki Euro Styl, zostały wyłączone z transakcji. - Inwestycje komercyjne zostały wydzielone do nowej spółki - dodał Konopka.

"MUSIMY ZROBIĆ KROK DO PRZODU"

Wiceprezes zarządu Euro Styl pytany przez dziennikarzy, dlaczego firma została sprzedana, skoro była w dobrej kondycji, powiedział: "nasze ograniczenia kapitałowe, może w jakiejś części też intelektualne spowodowały, że podjęliśmy decyzję, że musimy zrobić krok do przodu". - Już się nie dało na rynku trójmiejskim rozwijać w takiej formie, jak dotychczas - dodał.

WIODĄCY TRÓJMIEJSKI DEWELOPER

Euro Styl S.A. z siedzibą w Gdańsku jest jednym z wiodących deweloperów działających na rynku trójmiejskim. Spółka w ciągu 10 lat działalności w segmencie mieszkaniowym sprzedała ponad 3,8 tys. lokali, z tego w tym roku - 232. Zasoby gotówki spółki na 30 kwietnia 2017 r. wynosiły 55,9 mln zł, przy zadłużeniu odsetkowym na poziomie 2,1 mln zł.

WARSZAWSKI GIGANT

Dom Development SA jest liderem na warszawskim rynku mieszkaniowym i jednym z największych i najdłużej działających deweloperów na polskim rynku. W ciągu 21 lat swojej działalności spółka przekazała do użytku ponad 26,3 tys. mieszkań. W I kwartale 2017 r. spółka odnotowała najwyższą w historii sprzedaż kwartalną na poziomie 806 lokali, co oznacza 31-proc. wzrost rok do roku.

PAP/mich