Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Krzysztof Piekło

czwartek,

18 maja 2017

20:44

Mkniemy Wisłą z "prędkością światła" i poznajemy romantyczne oblicze Tczewa [ZDJĘCIA]

Kolejny dzień rejsu męskiej załogi Radia Gdańsk po Pętli Żuławskiej zaczął się leniwie. Orzeźwił nas lodowaty prysznic. Potem jedliśmy porządne śniadanie przygotowane przez naszego kapitana Piotra Jagielskiego. Obowiązkowe mycie pokładu z błota i szlamu, i byliśmy gotowi... do przywitania gości audycji Nie tylko Metropolia prowadzonej przez Przemysława Wosia.


To było wyjątkowe wydanie programu. Gośćmi na pokładzie radiowej łodzi w Korzeniowe koło Kwidzyna byli, Andrzej Krzysztofiak - burmistrz Kwidzyna oraz Jarosław Struczyński - kasztelan zamku w Gniewie.

Największa rzeka w Polsce - Wisła. Jak ważna jest dla rozwoju takich miasta jak Gniew czy Kwidzyn? Czy w dzisiejszych czasach odgrywa równie istotną rolę, jak w średniowieczu? A może jej ogromny potencjał jest niewykorzystywany? - pytał Przemysław Woś.

PRUJEMY WISŁĘ NICZYM MOTORÓWKA    

Płynięcie z nurtem Wisły to zupełnie inna bajka. Dziś nasza średnia prędkość wynosiła 13-15 km/h. W porównaniu do wczorajszych 3 km/h to istna prędkość światła. W zawrotnym tempie minęliśmy Gniew i zanim się zorientowaliśmy, byliśmy już w Tczewie, gdzie zrobiliśmy sobie krótki postój na obiad. Tczewska przystań pozwala poznać to miasto od zupełnie innej strony. Inaczej jest, gdy przyjedzie się tu koleją. Tczewski dworzec wita nas nowoczesnym centrum handlowym. Przystań zaś zlokalizowana jest kilkadziesiąt metrów od zabytkowego rynku oraz wąskich brukowanych uliczek.

Z Tczewa wyruszyliśmy ku ujściu Wisły. Naszym celem na dziś był Błotnik. Zanim jednak do niego dotarliśmy, trzeba było pokonać śluzę w Przegalinie.

REMONT ŚLUZY W PRZEGALINIE DOPIERO JESIENIĄ    

Śluza w Przegalinie to śluza łącząca wody Martwej Wisły i głównego jej biegu, zwanego Wisłą Przekop. Nazywana jest Śluzą Południową. Obok niej znajduje się zabytkowa, nieczynna śluza, tzw. Śluza Północna, która obecnie jest punktem widokowym. Nad czynną śluzą przebiega most zwodzony, którego przęsło jest otwierane w czasie śluzowania większych jednostek, aby nie było potrzeby składania masztu.

Dobra wieść dla wszystkich wodniaków jest taka, że śluza przez cały sezon nawigacyjny 2017 będzie czynna. Termin remontu i zamknięcie nastąpi w okresie od 2 października 2017 do 15 maja 2018.

BŁOTNIK = LUKSUS

Pod wieczór dotarliśmy do Błotnika. Tutejsza marina to nowoczesna baza posiadająca 83 miejsc do cumowania z infrastrukturą dla żeglarzy i motorowodniaków, w tym 3 dla dużych jednostek (o długość do 12 m). Przystań umożliwia zimowanie na lądzie około 100 jachtów. Do tego posiada nowoczesne zaplecze, czyli kuchnię oraz sanitariaty. O popularności tej bazy niech świadczy fakt, że prawie wszystkie miejsca do cumowania są zajęte przez różne jednostki pływające.WYGRAJ REJS PO PĘTLI ŻUŁAWSKIEJ!

W sobotę rano warto wstać wcześniej i słuchać od 9.00 audycji Beaty Szewczyk „Nie śpij, zwiedzaj z Radiem Gdańsk”. Uczestnicy naszego rejsu podzielą się wrażeniami. W trakcie audycji przeprowadzimy konkurs, w którym do wygrania będzie voucher na rejs po Pętli Żuławskiej ufundowany przez partnera naszej akcji www.iczarter.pl. Termin rejsu to 28 maja – 3 czerwca br. Termin rejsu nie podlega zamianie.


Krzysztof Piekło/puch


Zobacz Galerię