Wiadomości
Gdanski Park Naukowo – Technologiczny im. Profesora Hilarego Koprowskiego Fot. Mateusz Ochocki / KFP

piątek,

19 maja 2017

07:00

"Ludzie będą się przesiadali, jeśli będą mieli na co". Dyskusja o kolei w Gdańsku

Jak zachęcić pasażerów do tego, żeby z samochodów przesiedli się do pociągów oraz czy nowa infrastruktura kolejowa spełnia swoją rolę? Odpowiedzi na to pytanie szukają w Gdańsku najlepsi urbaniści, inżynierowie, ekonomiści i prawnicy z całego kraju. W mieście odbywają się spotkania - "Kolej metropolitalna a planowanie przestrzeni i mobilności w metropoliach".
Jak mówił podczas panelu Jakub Pietruszewski, dyrektor Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego, Pomorze ma największe doświadczenie, jeżeli chodzi o promocję kolei. Inne regiony zaczynają wprowadzać podobne rozwiązania. - Ważne jest, żeby ludzie nauczyli się korzystać z tych rozwiązań, poprzez lepszą integrację transportu zbiorowego, węzły i przystanki integracyjne. Tylko kiedy razem, przez różnych organizatorów transportu zbiorowego, zostaną podjęte działania, ten efekt będzie lepszy, kolej będzie efektywniejsza, a transport zbiorowy będzie konkurencyjny – uzasadniał Pietruszewski.


WĘZŁY PRZESIADKOWE

Jednym z głównych elementów sprawnego łącznia komunikacji w regionie jest tworzenie tzn. Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych. Ich budowa to nie tylko wygoda, ale również ochrona środowiska. - Węzły przesiadkowe mają służyć mieszkańcom, mają być tak zaprojektowane, żeby zachęcały do przesiadania się z np. z samochodów na transport zbiorowy. To również wpływa na poprawę środowiska, bo jeśli faktycznie będą służyć, to samochodów będzie mniej. Równie ważne jest dla nas, żeby przebywanie na tych węzłach było przyjemne.

A JEDNAK O CZYMŚ SIĘ ZAPOMINA

Podczas spotkań nie brakowało głosów krytyki. O tym, że nie wszystko jest tak piękne jak na etapie planowania mówił prof. Daniel Załuski z Politechniki Gdańskiej.

- Problemów związanych z kolejnymi inwestycjami Pomorskiej Kolei Metropolitalnej jest wiele. Jednym z ważniejszych tematów jest - jak nowe przystanki mają łączyć z istniejącą infrastrukturą i czy nie jest tak, że często się o tej infrastrukturze zapomina. Zapomina się o tworzeniu parkingów tak ważnych strategicznie z punktu widzenia podróżnych. Innym problemem jest zbyt mała liczba składów. Ludzie będą się przesiadali, jeśli będą mieli na co.


DOBRA OKAZJA DO ROZMOWY


Większość uczestników spotkania przyznaje, że panele są idealnym rozwiązaniem do tego, żeby wskazywać te problemy, dyskutować i szukać rozwiązań.

Spotkania poświęcone komunikacji metropolitalnej odbywają się w Gdański Parku Naukowo-Technologicznym, a potrwają do 19 maja do godziny 15.30. Organizatorami wydarzenia są: Instytut Metropolitalny, Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego oraz Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.

jK/mmt