Wiadomości
Fot. UM Gdańsk

czwartek,

18 maja 2017

13:04

W gdańskim urzędzie niedowidzącym pomagają... elektroniczne oczy

W Zespołach Obsługi Mieszkańców gdańskiego magistratu pojawiły się kolejne udogodnienia dla klientów. Specjalne maszyny dla osób niedowidzących ułatwiają odczytanie i wypełnienie dokumentów.

Z nowoczesnych projektorów może korzystać każdy, kto tego potrzebuje.

NOWOCZESNY SKANER

Urządzenie wyglądem przypominają skaner, ale jego możliwości są znacznie szersze. Kiedy na pulpicie położymy dokument, maszyna wyświetla jego powiększony obraz na ekranie. Dzięki temu można bez trudu odczytać i wypełnić wszystkie rubryki.

Co więcej – skaner potrafi też przeczytać głośno dowolny tekst napisany w języku polskim, angielskim, niemieckim oraz wielu innych. Tekst na zeskanowanym obrazie jest dzielony na sekcje, a urządzenie czyta wszystko po kolei lub – jeśli użytkownik wybierze daną sekcję – wybrany fragment. Dla elektronicznych oczu nawet bardzo drobny druk nie jest przeszkodą.

POMOC W CZYTANIU I WYPEŁNIANIU DOKUMENTÓW

- Zdarza się, że do urzędu przychodzą osoby niedowidzące, które nie są w stanie samodzielnie odczytać dokumentów. W tej sytuacji oczywiście pracownicy ZOM zawsze służą pomocą. Ale gorzej, kiedy pojawia się ktoś, kto musi wypełnić jakiś dokument. Czasem trzeba to zrobić osobiście, więc urzędnik nie może tu służyć swoją ręką. Wtedy taka maszyna staje się idealną pomocą – mówi Tomasz Filipowicz z Wydziału Obsługi Mieszkańców gdańskiego magistratu.

Urządzenia pojawiły się w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Nowe Ogrody 8/12, a także w oddziałach magistratu przy ul. Partyzantów 74 i Wilanowskiej 2.

 

oprac. mili