Wiadomości
Pracownicy Lotos Kolej protestowali już w lutym. Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki

czwartek,

18 maja 2017

11:50

Sytuacja w Lotosie uspokojona. Zapowiadanego protestu nie będzie

Zmiany kadrowe w spółce Lotos Kolej. Odwołani zostali jej prezes Henryk Gruca i wiceprezes Paweł Makurat. Lotos Kolej to spółka, w której w lutym doszło do protestu.

Pracownicy domagali się odwołania wiceprezesa Makurata twierdząc, że brakuje mu kompetencji i doświadczenia do kierowania dużą spółką kolejową. Nie wykluczają wznowienia protestu.

 

AKTUALIZACJA


- Pracownicy spotkali się z nowym prezesem spółki Lotos Kolej, który zapewnił ich, że wbrew pojawiającym się z ich strony obawom nie ma mowy o zatrzymaniu rozwoju spółki Lotos Kolej. Również odwołany prezes Gruca poprosił pracowników o zachowanie spokoju, w związku z czym protest, którego jeszcze rano nie wykluczali pracownicy spółki Lotos Kolej, nie odbędzie się - powiedział reporterowi Radia Gdańsk Jan Mionskowski, przewodniczący Branżowego Związku Zawodowego Grupy Lotos. Flagi zdjęto, pracownicy rozeszli się.

STRAJK UDANY CZĘŚCIOWO

Paweł Makurat jest jedną z dwóch osób, które straciły pracę. To oznacza, że pracownicy dopięli swego tylko częściowo. Oprócz wiceprezesa Makurata pracę stracił też prezes Henryk Gruca, którego pracownicy bronili. Twierdzili, że jest jednym z autorów sukcesu, jaki Lotos Kolej odniósł w ostatnich latach i nie ma powodu, by go zmieniać.

BĘDZIE PONOWNY PROTEST?

Związkowcy zaznaczają, że możliwy jest ponowny protest w spółce. Ich wątpliwości budzi nie tylko odwołanie Henryka Grucy, ale też powołanie na jego miejsce Anatola Kupryciuka. To doświadczony specjalista, od 35 lat związany z branżą kolejową. Ostatnio pracował w PKP Cargo i to zdaniem pracowników może oznaczać osłabienie spółki Lotos Kolej. Obawiają, że zacznie ona obsługiwać tylko przewozy na rzecz Lotosu, a zewnętrzne pozostawi PKP Cargo. To może oznaczać zastopowanie rozwoju gdańskiej spółki.

Zarząd spółki dementuje te doniesienia. - Zarząd LOTOS Kolej dementuje doniesienia o ew. zamiarze odebrania spółce zewnętrznych przewozów kolejowych na rzecz jakiegokolwiek innego przewoźnika. Zgodnie ze strategią Grupy Kapitałowej LOTOS zadaniem spółki LOTOS Kolej pozostaje kompleksowa obsługa całego koncernu i dalszy rozwój na zewnętrznym rynku towarowych przewozów kolejowych w Polsce i za granicą - czytamy w oświadczeniu.

Anatol Kupryciuk od ponad 35 lat jest związany z branżą kolejową. W 1981 r. rozpoczął karierę w PKP.  W ostatnich latach zajmował kierownicze stanowiska w spółkach PKP, m.in. w Zakładzie Taborowym PKP w Gdyni. Był także Dyrektorem Regionalnym ds. Przewozowych oraz Zastępcą Dyrektora ds. Eksploatacyjnych w gdyńskim oddziale PKP Cargo S.A. Bezpośrednio przed objęciem funkcji Członka Zarządu LOTOS Kolej był zatrudniony na stanowisku Dyrektora Biura Kierowania Przewozami w centrali PKP Cargo.

Nowo powołany Prezes jest absolwentem Politechniki Warszawskiej. Ukończył wydział Transportu ze specjalnością Organizacja i Technika Transportu oraz studia podyplomowe na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.

Krzysztof Wiktorowicz jest absolwentem Wyższej Szkoły Inżynierskiej im. Kazimierza Pułaskiego - Wydział Transportu, specjalność eksploatacja i utrzymanie pojazdów szynowych. Ukończył także Akademię Strategicznego Przywództwa w Canadian International Management Institute.,Od początku swojej kariery zawodowej związany z kolejnictwem. Zajmował stanowiska kierownicze m.in. w Dyrekcji Eksploatacji Cystern (DEC), PCC Rail S.A. (Pełnomocnik Zarządu ds. systemu utrzymania i eksploatacji wagonów), WPS Kolbet/Track Tec (Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Produkcji) czy też Pol-Miedź Trans będącej częścią Grupy KGHM (Dyrektor Oddziału Naprawy Wagonów).

 Sylwester Pięta/mili