Wiadomości
W Rankingu Uczelni Akademickich 2016 PG zajmuje 15. miejsce Fot. PG

środa,

17 maja 2017

13:29

Jest pierwszy ranking studiów inżynierskich. Politechnika Gdańska w tyle, Akademia Morska nieobecna

Politechniki Gdańskiej zabrakło na czele listy najlepszych polskich uczelni dających tytuł inżyniera i magistra inżyniera. Pierwszy ranking tego typu przygotowała Fundacja Edukacyjna Perspektywy.
Oceniono 21 najpopularniejszych dyscyplin studiów technicznych. W rankingu ujęto 311 najlepszych programów studiów, które są prowadzone na 288 wydziałach w 26 polskich uczelniach akademickich.

TRIUMFUJE POLITECHNIKA WARSZAWSKA

Na czele znalazła się Politechnika Warszawska, która ma w swojej ofercie 12 najlepszych programów studiów. Kolejne miejsce zajęły Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Politechnika Wrocławska (po 3 programy) oraz Politechnika Śląska (2 najlepsze programy studiów).

Na poszczególnych "kierunkowych" listach Politechnika Gdańska najlepszy wynik uzyskała na kierunku transport (5. miejsce). Dobrze wyglądają także elektronika i telekomunikacja (6. miejsce), budownictwo oraz energetyka (7. miejsce).

Fundacja Perspektywy co roku organizuje między innymi Ranking Uczelni Akademickich. W 2016 roku Politechnika Gdańska zajęła na tej liście 15. miejsce. To dwa miejsca wyżej niż rok wcześniej i aż 9 oczek wyżej niż w 2014 roku.

NIEOBECNA AKADEMIA MORSKA

W ostatecznej klasyfikacji zabrakło też Akademii Morskiej w Gdyni. Uczelnia nie dostarczyła danych w zakresie absolwentów, bo większość z nich pracuje w zagranicznych firmach - tłumaczy Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

PIERWSZY TAKI RANKING

Ranking studiów inżynierskich przeprowadzono po raz pierwszy. Jest adresowany do tegorocznych maturzystów, którzy już wybierają, gdzie i co będą studiować od października.

- Zapewnienie zdolnej młodzieży najwyższej klasy wykształcenia inżynierskiego leży w interesie polskiej gospodarki - mówi prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, pomysłodawca Rankingu Studiów Inżynierskich. - Chcemy pomóc młodym ludziom w precyzyjnym wyborze kierunku studiów w obszarze dyscyplin technicznych, najbardziej potrzebnych gospodarce i dających dobre perspektywy zatrudnienia i zarobków - dodaje.

Zasady rankingu opracowała kapituła pod kierownictwem prof. Michała Kleibera. W jej skład wchodzą zarówno eksperci z zakresu szkolnictwa wyższego, jak i przedstawiciele różnych dziedzin przemysłu.

PRESTIŻ, ABSOLWENCI, POTENCJAŁ, EFEKTYWNOŚĆ, INNOWACYJNOŚĆ

Do oceny studiów użyto 13 wskaźników pogrupowanych w sześć kryteriów. Są to: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał akademicki, efektywność naukowa, potencjał dydaktyczny oraz innowacyjność.


W pierwszej edycji rankingu oceniono kierunki: automatyka i robotyka, architektura i urbanistyka, biotechnologia, budownictwo, elektrotechnika, elektronika i telekomunikacja, energetyka, fizyka techniczna, geodezja i kartografia, górnictwo i geologia, inżynieria biomedyczna, inżynieria materiałowa, logistyka, inżynieria chemiczna, inżynieria środowiska, zarządzanie i inżynieria produkcji, kierunki IT (informatyka), mechanika i budowa maszyn, mechatronika, technologia chemiczna i transport.

Pełne wyniki rankingu można znaleźć >>> TUTAJ.

mich