Wiadomości
Uczniowie biorą udział w 24-godzinnym kulturalnym maratonie. Fot. Radio Gdańsk/Paweł Drożdż

piątek,

12 maja 2017

14:10

Spędzają całą dobę w szkole, by wziąć udział w warsztatach. Uczniowie ze Słupska rozpoczęli kulturalny maraton

Maraton Sztuki to cykl warsztatów, zajęć z fotografii, malowania, tworzenia grafiki komputerowej, kończąc na oglądaniu filmów artystycznych. Tym wszystkim od piątkowego do sobotniego poranka będą zajmować się uczniowie słupskiego "Drzewniaka".
24-godzinny maraton zorganizowano w kilku salach Zespołu Szkół Technicznych przy ulicy Szymanowskiego.

- Chcemy aktywizować młodzież do twórczego działania. Na te 24 godziny maratonu przygotowaliśmy dla nich bardzo dużo kreatywnych zajęć. Będą warsztaty tematyczne, zajęcia fotograficzne, plastyczne, realizujemy pastisz, czyli taką fotograficzną interpretację dzieła malarskiego. Wszystkie fotografie wrzucimy później do komputera i zrobimy z nich gify, czyli ruchome obrazki. Przed nami cała noc pełna atrakcji – mówi Radiu Gdańsk Kinga Zaborowska, nauczyciel przedmiotów artystycznych Liceum Plastycznego przy Zespole Szkół Technicznych "Drzewniak" w Słupsku. - Zmęczenie nam nie grozi. Mamy kawę, herbatę, ciepłe posiłki i dużo pozytywnej energii – dodaje.

UCZNIOWIE LUBIĄ TWORZYĆ

W Maratonie Sztuki bierze udział około 30 uczniów, którzy od piątku do soboty na terenie całej szkoły zajmują się wyłącznie kulturą. - Bardzo fajna akcja. Można poznać ciekawych ludzi, ale przede wszystkim robić to, co się lubi czyli malować, pstrykać zdjęcia, bardzo mi się tu podoba – mówi jedna z licealistek "Drzewniaka".

- Zawsze chciałam spać w szkole, także jedno marzenie już mam spełnione. A tak na serio, to fajna akcja i myślę, że nikt się nie będzie tutaj nudził – dodaje kolejna uczennica.

- Spać nie zamierzamy, wszyscy nakręcają siebie nawzajem, więc na pewno wytrzymamy do soboty. Ważne, że można sporo nowych rzeczy tutaj stworzyć, bo jest się czym zajmować – mówi Łukasz z II klasy liceum.

Maraton Sztuki odbywa się w Słupsku po raz pierwszy. Z prac stworzonych przez uczestników zostanie stworzona wystawa, która pokazana zostanie w czerwcu tego roku.

PROGRAM MARATONU SZTUKI

Maraton Sztuki 24h - 12/13 maja 2017 r.

9.00 – 9.30 – Przywitanie uczestników Maratonu Sztuki 24h
9.30 – 14.00 – WARSZTAT I – Pastisz – Warsztat fotograficzny Prowadzący: Grzegorz Sujecki - Nowy Teatr Słupsk Katarzyna Tomasiak, Kinga Zaborowska, Rafał Szamocki, Janusz Wroński
14.05 – 15.00 – obiad
15.30 – 17.30 – WARSZTAT II – Warsztaty GIF (I grupa) Prowadzący: Adam Mroczek
15.30 – 17.30 – WARSZTAT III – Warsztaty rysunkowe (II grupa) Prowadząca: Katarzyna Tomasiak
17.30 – 19.30 – WARSZTAT III – Warsztaty rysunkowe (I grupa) Prowadząca: Katarzyna Tomasiak
17.30 – 19.30 – WARSZTAT II – Warsztaty GIF (II grupa) Prowadzący: Adam Mroczek
19.40 – 20.20 – kolacja
20.30 – 22.30 – WARSZTAT IV – Warsztaty mix-media (I i II grupa) Prowadzący: Igor Salata
23.00 – 8.00 – Projekcja filmów artystycznych (sala gimnastyczna)
8.10 – 9.00 – Śniadanie, przeprowadzenie ankiet, pożegnanie.

 

Paweł Drożdż/mili