Wiadomości
Ubiegłoroczny przejazd rolkarski w Gdańsku fot.Agencja KFP/Mateusz Ochocki

niedziela,

14 maja 2017

16:00

Pięciuset rolkarzy będzie w Gdańsku "rolować czerniaka" [MAPA PRZEJAZDU]

Ponad pięciuset rolkarzy przejedzie w sobotę 20 maja ulicami Gdańska. Będą promować badania wykrywające czerniaka, który jest najbardziej podstępnym nowotworem skóry. Na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku będzie można sprawdzić stan skóry, a lekarze z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego będą przeprowadzali badania dermatoskopowe.

Cała impreza zacznie się 20 maja o godzinie 16:00. Na Placu Zebrać Ludowych będzie można też nauczyć się techniki jazdy na rolkach.

- Będą z nami rolkowi "wymiatacze" ze Szkoły Rolkarskiej Roll4All oraz z ekipy NS Pomorze- zapowiada Edyta Prudło, studentka Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jedna z organizatorek przejazdu rolkarskiego.

- Tuż przed startem przeprowadzą rozgrzewkę. Pokażą także jak bezpiecznie poruszać się w tłumie, jak efektywnie zahamować, gdy będzie to konieczne, jak pokonywać dziury i nierówności na trasie i jak poradzić sobie z krawężnikiem czy wzniesieniem. Dlatego do wspólnej zabawy zachęcamy również osoby, które niekoniecznie czują się mistrzami rolkarstwa

MOŻNA SIĘ ZAPISAĆ

mapaNa przejazd obowiązują zapisy, które cały czas są prowadzone. - Chcemy żeby w przejeździe wzięło udział około 500 osób. Każdy z uczestników w pakiecie startowym będzie miał specjalną koszulkę, którą będzie mógł włożyć na czas przejazdu - dodaje Martyna Zgłobicka z VI roku Wydziału Lekarskiego GUMed.

Trasa to 15 km ulicami Gdańska, które na czas przejazdu będą zamykane. Początek zaplanowano o godzinie 19:00. Peleton wyruszy z Placu Zebrań Ludowych w stronę ulicy Hallera, którą dotrze do Czarnego Dworu, skąd wróci do centrum Gdańska.

Przebieg trasy: Plac Zebrań Ludowych - al. Zwycięstwa - al. gen.Hallera - Czarny Dwór - Obrońców Wybrzeża - Chłopska - al. Rzeczypospolitej - Legionów - Tadeusza Kościuszki - al. gen. Hallera- al. Zwycięstwa - Plac Zebrań Ludowych.

Osoby zainteresowane udziałem w przejeździe mogą się zapisać na Facebooku akcji „Wyroluj czerniaka” >>> TUTAJ

KIEROWCY PROSZENI O CIERPLIWOŚĆ

Utrudnienia dla kierowców będą minimalne, zapewniają organizatorzy. - Będzie z nami policja, która na czas przejazdu danego odcinka zamknie na moment ruch. To potrwa 10-15 minut, mówi Martyna Zgłobicka i dodaje, że liczy na wyrozumiałość kierowców.

Będzie to już trzecia edycja tej imprezy. Tym razem ma uświadomić mieszkańcom Trójmiasta, jak ważna jest profilaktyka nowotworowa. Organizatorami są Studenckie Koło Naukowe Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Akademickie Stowarzyszenie Onkologiczne a także klub NightSkating Pomorze. Na mecie wśród uczestników przejazdu rozlosowane będą vouchery do najlepszych trójmiejskich restauracji.

WYROLUJ CZERNIAKA

Czerniak jest złośliwym nowotworem skóry. Szybko się rozwija i bardzo często daje przerzuty. Może pojawić się na skórze, na wargach, pod paznokciami oraz w obrębie gałki ocznej. Leczenie w stadium zaawansowanym to wciąż wielki problem medycyny. Jednak 80% wcześnie wykrytych zmian udaje się wyleczyć. Rocznie na czerniaka w Polsce choruje około 3 tysięcy osób, połowa z nich umiera.

wyroluj

Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl