Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Joanna Stankiewicz

piątek,

21 kwietnia 2017

17:05

"Takiego miejsca brakowało". Szpital Morski w Gdyni ma nową Strefę Rodzica [ZDJĘCIA]

Są tam wygodne kanapy, mały kącik kuchenny, nowa łazienka, a wszystko w przyjaznych kolorach. Strefa Rodzica powstała na Oddziale Neonatologicznym i Intensywnej Terapii Noworodka w Szpitalu Morskim w Gdyni. Miejsce będzie pełniło funkcję pokoju socjalnego, którego do tej pory brakowało.

- Mamy nie miały żadnego miejsca, gdzie mogły napić się herbaty czy zagrzać sobie coś do jedzenia. Bywało, że mamy siedziały od 11 do 18 na krzesełku. Do tego często musieliśmy wypraszać ojców innych dzieci, gdy jakaś mama chciała ściągnąć pokarm. Panie mogą się krępować. Teraz mama będzie mogła to zrobić w strefie rodzica. Będzie tam też mogła odpocząć, pooglądać telewizję i po prostu się zrelaksować - mówi pielęgniarka oddziałowa Ewa Borowska.

POMOC Z ZEWNĄTRZ

- Chcielibyśmy, żeby przy każdym oddziale pediatrycznym powstały takie strefy spokoju dla dziecka i rodzica, ale to dla nas duże koszty. Dlatego też skorzystaliśmy z pomocy z zewnątrz - mówi Beata Beata Gronowska, dyrektor ds.pielęgniarstwa w szpitalu.

Remont i wyposażenie pomieszczenia ufundowała firma Budimex. W pokoju są ciepłe, kojące barwy. Pomieszczenie wyposażone jest w wygodne i funkcjonalne meble - dwie kanapy i fotel z podnóżkiem, szafki kuchenne oraz sprzęt AGD i RTV.

Udogodnieniem jest całkowicie wyremontowana nowa łazienka. Na oddziale będą składane łóżka dla opiekunów. Dzięki nim rodzice będą mogli spędzić noc przy swoim dziecku. Jest też profesjonalny laktator dla karmiących mam.

PRZYJEMNY POBYT W SZPITALU

- Wiemy, jak ważna jest obecność rodziców podczas leczenia dziecka. Chcemy, by ten czas spędzony w szpitalu był choć odrobinę milszy - mówi Katarzyna Wójcik z firmy Budimex.

Podobne miejsca powstały w 17 innych szpitalach w całym kraju, również w Szpitalu Dziecięcym Polanki w Gdańsku. Strefy rodzica powstały w 17 miastach, m.in. w Szpitalu Dziecięcym Polanki w Gdańsku, a także w: Lublinie, Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Białymstoku i Olsztynie.

Joanna Stankiewicz/amo