Wiadomości
Takim motocyklem marki BMW będzie jeżdził ratownik medyczny fot. Portal moto3m.pl

piątek,

21 kwietnia 2017

13:42

BMW rozpoczyna służbę w pogotowiu ratunkowym na Pomorzu

Motocyklami marki BMW będą jeździć ratownicy ze stacji pogotowia ratunkowego w Sopocie i Pucku. Pod koniec kwietnia maszyny dostarczy placówkom dealer BMW Zdunek, który wygrał przetarg. Pojazdy będą wykorzystywane w sezonie letnim.

Ratownik na motocyklu będzie mógł nawet w korkach dojechać m.in na plażę, czy deptak i udzielić pierwszej pomocy, zanim do chorego dotrze karetka.

Zwycięskie maszyny to motocykle BMW F 800 GS Adventure, tak zwane turystyczne enduro. Napęd stanowi w nich 2-cylindrowy silnik rzędowy w układzie twin o mocy 63 kW (85 KM) generujący 83 Nm momentu obrotowego. Jednym z atutów uwzględnionych w przetargu był również jego 24-litrowy zbiornik paliwa, który przy zapotrzebowaniu około 4,3l benzyny na 100 km zapewnia duży zasięg działania - informuje trójmiejski portal motoryzacyjny moto3m.

BMW W POGOTOWIU

Motocykle będą używane głównie na plażach, terenach leśnych i w wąskich miejskich uliczkach, wszędzie tam, gdzie tradycyjna karetka nie może dojechać. Oba motocykle są wyposażone w specjalistyczne oświetlenie i syrenę dźwiękową, mają systemy łączności praz podstawowe wyposażenie ratownicze.

Ratownicy medyczni na jednośladach pojawili się na Pomorzu w latach 90, początkowo w Gdańsku. Stopniowo z motocykli zaczęły korzystać także inne stacje pogotowia ratunkowego, wykorzystując ich możliwości głównie latem.

 

Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl