Wiadomości
Witomiński las sprzątało między innymi kilkudziesięciu pracowników firmy Thomson Reuters. fot. Agata Małecka

piątek,

21 kwietnia 2017

18:02

Rękawiczki, worki na śmieci... i wielkie sprzątanie. Tak Dzień Ziemi świętuje Pomorze

22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W wielu miejscach wspólne sprzątanie okolicy stało się już zwyczajem. Mieszkańcy wielu pomorskich miejscowości organizują akcje wspólnego sprzątania ulic, rzek i lasów.

GDYNIA

Mieszkańcy Gdyni będą sprzątać w wielu częściach miasta. Sprzątanie lasu na Karwinach rozpocznie się w sobotę o 10:00 na polanie na końcu ul. Nałkowskiej. Zbiórka gdynian sprzątających las na Obłużu również o 10:00 przy ulicy Podgórskiej 11. Mieszkańcy Babich Dołów wraz z radą dzielnicy zapraszają na wspólne sprzątanie najbliższej okolicy. Początek na Polanie na Rybakach o 10:30. Po wspólnym sprzątaniu przewidziane jest ognisko. Również o 10:00 sprzątane będą Kępa Redłowska oraz Kolibki. Zbiórki odpowiednio na Polance Redłowskiej oraz w Adventure Parku na Kolibkach. Organizatorzy akcji zapewniają worki do zbierania śmieci.

Witomiński las i jego okolice już w piątek, przy wsparciu urzędu miasta, sprzątało kilkudziesięciu pracowników firmy Thomson Reuters. Uczestnicy, wyposażeni w rękawiczki, worki i kije do zbierania śmieci, podzielili się na mniejsze grupy, które następnie według wcześniejszych ustaleń sprzątały różne części lasu. Akcja trwała dwie godziny, w ciągu których zebrano kilkadziesiąt worków śmieci, w tym felgi, książki, materace i części klimatyzacji.- Takie inicjatywy są bardzo potrzebne. Nie sądziłam, że las witomiński może być tak zaśmiecony i zaniedbany! Niesamowite, ile udało nam się zebrać w tak krótkim czasie. Akcje tego typu uświadamiają nam, jak często każdy z nas może nieświadomie przyczyniać się do degradacji przyrody, np. poprzez wyrzucanie pojedynczych opakowań czy papierków - mówi Agata Małecka, jedna z uczestniczek akcji.

REDA


W Redzie już po raz trzeci odbędzie się akcja pod hasłem "Sprzątanie Rzeki Redy", która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku wyznaczono cztery punkty startu uczestników akcji: o 10:00 na moście w Pieleszewie przy ulicy Rzecznej, o 10:30 przy wiadukcie kolejowym na drodze krajowej nr 6, o 11:00 na moście przy ul. Puckiej w pobliżu starego młyna oraz na moście przy ul. Kazimierskiej. W centrum miasta wyznaczono dwa dodatkowe miejsca zbiórki mieszkańców o 10:00 przy Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Zawadzkiego oraz w okolicy Biedronki przy ul. Garncarskiej. Finał akcji odbędzie się w Rodzinnym Parku Miejskim o 12:00. Będą mu towarzyszyć muzyka orkiestry dętej oraz otwarcie sezonu grillowego.

CHWASZCZYNO

Mieszkańcy Chwaszczyna rada sołecka po raz kolejny organizuje coroczne wspólne sprzątanie miejscowości. Mieszkańcy będą sprzątać m.in. w okolicach centrum, skrzyżowania ulic Polnej i Rawerenda, Lisich Błot przy ulicy Tuchomskiej, Czarnych Błot przy jeziorze Wysockim oraz Kaszubską Drogę przy jeziorze Osowskim.

ŻUKOWO

Mieszkańcy Żukowa swoje miasto będą sprzątać w niedzielę. Lokalne Koło Wędkarskie "Gryf" oraz Pomorski Przewodnik Wędkarski organizują wspólne sprzątanie brzegów Raduni. Zbiórka mieszkańców o godzinie 8:00 na polanie między cmentarzem a rzeką przy ul. Kościerskiej. Sprzątanie potrwa do godziny 12:00. Po nim planowany jest posiłek oraz atrakcje wędkarskie z udziałem Roberta Tracza, autora książek o tematyce wędkarskiej.


mro/amo

Zobacz Galerię