Wiadomości
Nielegalne zabudowania na ogródkach działkowych Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski

czwartek,

20 kwietnia 2017

15:48

Budowa Nowej Bulońskiej Północnej lada moment. 200 ogródków działkowych przestanie istnieć

Dwieście z tysiąca ogródków działkowych na granicy Jasienia i Piecek - Migowa przestanie istnieć. W Gdańsku ruszają przygotowania do budowy ulicy Nowej Bulońskiej Północnej. Do 20 maja budowlańcy mają oczyścić teren części działek ogrodów Chopin, Zremb, Orlik i Jar, przez które pobiegnie nowa trasa.

Działkowcy wciąż pakują swoje rzeczy i z bólem rozstają się ze swoimi ogródkami. - Pomidory, rzodkiewka, własne ziemniaki. Dziś wszystko się niszczy i rozwala. Jak się na to patrzy, serce się łamie - mówi jeden z nich.

OSOBY NIELEGALNIE MIESZKAJĄCE NA STAŁE

Odszkodowania za 11 hektarów przejętych działek wyniosą w sumie około 5 milionów złotych. Największy problem był jednak z osobami mieszkającymi nielegalnie na terenie ogrodów w domach całorocznych. Takich rodzin jest pięć.

Jak mówi Michał Piotrowski z Urzędu Miasta, dopiero niedawno udało się dojść z nimi do porozumienia i właściciele wpuścili rzeczoznawców na teren nieruchomości. - Cztery rodziny otrzymały propozycje lokali socjalnych. Jedna, która już wcześniej składała wniosek o przyznanie lokalu TBS, taką propozycję też otrzyma - mówi Michał Piotrowski.

Wyburzenia potrwają do 20 maja. Drogowcy liczą, że prace na prawie 3-kilometrowym odcinku nowej drogi zaczną się w połowie roku i potrwają dwa lata.

Więcej na ten temat w materiale Sebastiana Kwiatkowskiego:

sk/hb


Zobacz Galerię