Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Joanna Stankiewicz

czwartek,

20 kwietnia 2017

15:05

Ta gdańska podstawówka będzie uczyła programowania od 4 klasy. "Mogą być świetne efekty"

Będą programować, kodować i wykorzystywać nowoczesne technologie do rozwiązywania problemów. W Szkole Podstawowej nr 49 w Gdańsku powstanie pierwsza w Trójmieście "Klasa z ECDL".

W czwartek podpisano porozumienie z Polskim Towarzystwem Informatycznym. Uczniowie będą mieli zajęcia informatyczne dwa razy w tygodniu przez cztery lata.

PIERWSZE SZLIFY JUŻ SĄ

Już teraz uczniowie szkoły o programowaniu wiedzą sporo. - Korzystamy na przykład z programu edukacyjnego Squla czy z programu do tworzenia gier Scratch. Poprzez zabawę możemy powtarzać materiał lub rozwiązywać zadania. Uczymy się jak programować. Teraz nauka będzie bardziej zaawansowana. Będziemy więcej wiedzieć i będziemy na wyższym poziomie. Wszyscy z klasy się cieszą. Praca na komputerze nie jest taka trudna, każdy może się tego nauczyć - mówią uczniowie.

INFORMATYKA OD CZWARTEJ KLASY

Już w tym roku szkolnym na lekcjach informatyki pojawiły się OZOBOTY, małe roboty uczące programowania. Był to pierwszy krok do wprowadzenia nowatorskiego programu. - Nowy projekt będzie prowadzony od września w dwóch klasach czwartych. Uczniowie będą mieli po 2 godziny lekcyjne w tygodniu. Będą uczyli się programu Office, kodowania, programowania, także za pomocą kostek Lego, czyli będą mieli elementy mechatroniki. Podczas edukacji uczniowie będą zdawali cztery egzaminy. Na koniec szkoły otrzymają certyfikat. Widać, że dzieci bardzo się rozwijają i jak stworzy im się możliwości, to osiągają świetne efekty - tłumaczy Joanna Bondaryk, nauczycielka informatyki.

- Program powstał jesienią 2015 roku. Daje możliwości współpracy ze szkołami z Polski i zagranicy. Jego zaletą jest to, że jest bardzo wszechstronny. Posługiwanie się technologią informacyjno-komunikacyjną jest niezbędne w każdym zawodzie. A część dzieci może zakocha się w programowaniu i zwiążą z tym swoją przyszłość - dodaje Alicja Myszor z Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Certyfikat ECDL (European Computer Driving Licence – Europejskie Komputerowe Prawo Jazdy) honorowany jest na całym świecie.

 

Joanna Stankiewicz/mili