Wiadomości
Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

czwartek,

20 kwietnia 2017

12:39

Tunelem pod Martwą Wisłą jeździmy już rok. Z tej okazji w sobotę przejazd rowerzystów

To już rok od otwarcia pierwszego w Polsce tunelu wybudowanego pod dnem rzeki. Z tej okazji już w najbliższą sobotę 22 kwietnia, zaplanowano uroczysty przejazd rowerowy pod tunelem.
Tunel pod Martwą Wisłą, który nosi imię arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego, jest jednym z elementów układu drogowego łączącego port lotniczy z portem morskim w Gdańsku. Codziennie przejeżdża nim około 25 tysięcy samochodów. Na co dzień, ze względów bezpieczeństwa, nie mogą z niego korzystać rowerzyści i piesi. Taką okazję będą jednak mieli w następny weekend.

PREZYDENT ZAPRASZA

- Po świątecznym obżarstwie zachęcam do treningu na rowerze przed wspólnym przejazdem przez Tunel. Już dzisiaj wszystkich serdecznie zapraszam na to wydarzenie – napisał na facebooku prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.


Rocznicowy przejazd rowerowy podrzecznym przekopem odbędzie się 22 kwietnia. Peleton wyruszy o godz. 12.00, ale ze względów organizacyjnych warto przyjechać szybciej. Zbiórka odbędzie się już o godz. 11.00, na parkingu P5 przy Stadionie Energa Gdańsk. Na obecnych czekać będą dodatkowe atrakcje, m.in. prezentacje rowerów nietypowych, pokazy akrobatyczne oraz rowerowe fotobudki z pamiątkowym tłem - czytamy na gdansk.pl.

TYM RAZEM WSTĘP MAJĄ TAKŻE ROWERZYŚCI

Rowerzyści przejadą z parkingu P5 do łącznicy prowadzącej z ul. Marynarki Polskiej do tunelu, przejadą jedną nitką podziemnego korytarza, po czym wrócą w kierunku stadionu drugą nitką. Peleton będzie kontynuował jazdę do harfy na skrzyżowaniu al. Macieja Płażyńskiego z ul. Pokoleń Lechii Gdańsk. Tutaj rowerzyści zjadą łącznicą w ul. Pokoleń Lechii, a następnie przez parking P1 wrócą na parking P5.

Gdański tunel to pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Ma ponad 1,3 km długości, a w najgłębszym miejscu przebiega 35 metrów poniżej lustra wody. Tunel połączył Nowy Port i Letnicę z rejonem Westerplatte i Portem Północnym. Jest to kluczowy fragment ramy komunikacyjnej Gdańska, który przyczynił się do wyprowadzenia z centrum miasta ciężarowego ruchu tranzytowego.

oprac. mar