Wiadomości
Gmach Banku Polskiego w Gdyni przy skrzyżowaniu ulic 10 lutego i 3 Maja Fot. Google maps

wtorek,

18 kwietnia 2017

17:51

Wiemy, co powstanie w gmachu starego Banku Polskiego w Gdyni. "To będzie ogromne wyzwanie"

Przez 14 lat stał niewykorzystany, teraz to się zmieni. Deweloper zdradził, co powstanie w zabytkowym gmachu Banku Polskiego w Gdyni.

W kupionym kilka miesięcy temu przez firmę Moderna Holding zabytkowym gmachu dawnego Banku Polskiego, u zbiegu ul. 3 Maja i 10 Lutego w Gdyni, powstanie luksusowy butikowy hotel.

– To będzie ogromne wyzwanie. Budynek znajduje się w rejestrze zabytków i jest pod ścisłą ochroną konserwatorską, dlatego wszystkie prace będą uzgadniane z konserwatorem zabytków. Odrestaurujemy go z należytą pieczołowitością, dbając jednocześnie o to, by – już jako hotel – zachwycał przyszłych gości nie tylko architektonicznymi detalami, ale także najwyższym komfortem – mówi Adam Małaczek, prezes Zarządu Moderna Holding.

ELEGANCKA RESTAURACJA

Nowe życie otrzyma też piękna, przestronna sala operacyjna, która znajduje się na pierwszym piętrze gmachu. Powstanie tam elegancka restauracja i hotelowe lobby. Ze względu na złożoność procedur i stopień skomplikowania projektu, nie wiadomo jeszcze, kiedy rozpoczną się prace rewitalizacyjne i jak długo potrwa przystosowanie budynku do nowych funkcji. Nie zapadły także decyzje co do wyboru operatora hotelowego.

JEDEN Z SYMBOLI GDYNI

Budowę gmachu, zaprojektowanego przez znanego architekta Stanisława Filasiewicza w 1927 r., na zamówienie Banku Polskiego, ukończono w 1929 r. Autorem projektu sali głównej – ze sklepieniami krzyżowymi wspartymi na kolumnach, sufitami ozdobionymi rozetami i półkolistymi oknami, oraz reprezentacyjnych schodów w stylu art déco był Tadeusz Rytarowski. Drzwi do skarbca wykonał Gustaw Gottschalk z Warszawy. Gmach postawiono na planie litery L, z głównym wejściem w narożnym podcieniu. Architektura budynku łączy cechy klasycyzmu akademickiego z elementami neorenesansowymi. Do połowy 2003 r. zlokalizowane były tu: najpierw Narodowy Bank Polski, następnie Bank Gdański i Banku Millenium. Wcześniej, do lat 80. ubiegłego wieku, w prawym skrzydle budynku znajdowały się mieszkania kierowniczej kadry. W rejestrze zabytków gmach znajduje się od 1984 roku.

MODERNA MODERNIZUJE TRÓJMIASTO

Moderna Holding na rynku nieruchomości działają od blisko piętnastu lat. Trzy inwestycje Moderny Holding, Kamienica „Moderna” przy placu Kaszubskim, apartamentowiec „Lighthouse” przy ul. Norwida i „Baltiq Plaza” przy ul. Świętojańskiej zostały uznane za inwestycje roku i nagrodzone prestiżowymi nagrodami „Czas Gdyni” w kategorii architektura. 

 

jK/mmt