Wiadomości
Fot. Martyna Kasprzyk

poniedziałek,

17 kwietnia 2017

09:37

Uczą się w prywatnych liceach w Anglii, a w Polsce prowadzą warsztaty dla uczniów. "Nauka za granicą w zasięgu ręki"

Piątka ambitnych licealistów, stworzyła projekt "Edukacja bez granic". Chcą pomóc polskim gimnazjalistom, licealistom i studentom zdobycie jak największej wiedzy o dostępnych programach stypendialnych, wymianach międzynarodowych oraz stażach zagranicznych.
Wśród pomysłodawców projektu jest Martyna Kasprzyk z Pruszcza Gdańskiego, która przekonuje, że nauka za granicą jest w zasięgu ręki. Dostała stypendium od Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata im. Pawła Czartoryskiego.

KONSULTACJE NAWET PRZEZ INTERNET

- Projekt stworzyła piątka uczniów. Poza mną to osoby z Gdańska, Gdyni, Białegostoku i Warszawy. Wielu osobom wydaje się, że nauka za granicą na poziomie liceum jest nieosiągalna. A tak nie jest. W Polsce jest wiele organizacji, które to umożliwiają. I my chcemy o tym informować i pomagać uczniom. Podczas pobytów w Polsce prowadzimy warsztaty dla uczniów i indywidualne konsultacje. Udzielamy także konsultacji przez internet. Nie łatwo znaleźć na to czas, ale chcemy pomagać - opowiada Martyna w rozmowie z reporterką Radia Gdańsk.

MIESZANKA KULTUR I JĘZYKÓW

Żeby dostać stypendium od Towarzystwa, trzeba spełnić kilka warunków. - Być uczniem pierwszej klasy liceum, mieć średnią powyżej 4,8 oraz średnią z egzaminu gimnazjalnego 80 procent. Trzeba też zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej. Stypendium przyznawane jest na drugą i trzecią klasę. Jego wysokość zależy od zamożności rodziny. Można dostać od 50 do 100 procent. Towarzystwo opłaca naukę w szkole, noclegi w akademiku i posiłki. Oczywiście dochodzą inne koszty: podróże, dodatkowe atrakcje w szkole. U mnie w Stonyhurst College jest ponad 80 narodowości. To mieszanka kultur i języków. Jest to niesamowite i inspirujące przeżycie, bo poznaje się rozmaite osoby. Jeśli chodzi o edukację, to jest ona na bardzo wysokim poziomie. Każdy nauczyciel podchodzi do ucznia indywidualnie, dbają o to, byśmy robili postępy - mówi Martyna Kasprzyk.

Joanna Stankiewicz/mich