Wiadomości
Możliwe, że ośrodek powstanie przy ulicy Hestii w Sopocie Fot. Agencja KFP/Maciej Kosycarz

sobota,

15 kwietnia 2017

15:06

Radni Sopotu dali zielone światło. W mieście powstanie ośrodek z basenami solankowymi

Sopot poszerzy ofertę rehabilitacyjną. Radni miejscy dali zielone światło dla powstania pawilonu solankowego z dwoma basenami i pomieszczeniami do zabiegów terapeutycznych. Ośrodek ma powstać w 2019 roku, a inwestycją zajmie się Fundacja Sport na Zdrowie. Radni większością głosów zgodzili się na bezprzetargowe przekazanie terenu w dzierżawę na 20 lat.
- W nowym ośrodku będą dwa baseny solankowe, większe od tych, na jakich pracujemy i większe niż w szpitalu reumatologicznym i Sopockim Klubie Żeglarskim. Poza tym sale rehabilitacyjne, gabinety specjalistyczne i sala do rehabilitacji ruchowej. To będzie jedyny taki ośrodek w Polsce - zaznacza Ewa Lewandowska, prezes fundacji.

LOKALIZACJA JESZCZE NIE JEST PRZESĄDZONA

O tym, że ośrodek jest potrzebny, świadczy duże zainteresowanie usługami oferowanymi przez fundację. Infrastruktura w Sopockim Klubie Żeglarskim, z której korzysta fundacja, jest niewystarczająca. Chętnych do terapii solankowej jest o wiele więcej.

Miejsce powstania pawilonu wskazane w uchwale to ulica Hestii, ale lokalizacja ostatecznie nie jest przesądzona. Radni Prawa i Sprawiedliwości mają też wątpliwości w innych kwestiach, dlatego zagłosowali przeciw.

- Tryb bezprzetargowy powinien być stosowany tylko w sytuacjach wyjątkowych. Naszym zdaniem, to nie jest taka sytuacja. Zwracamy też uwagę na krótkie funkcjonowanie fundacji na rynku i na nieprecyzyjnie zapisane kwestie związane z przyszłą obsługą mieszkańców Sopotu. Nie ma pewności, w jakim zakresie te usługi będą oferowane na preferencyjnych warunkach. Nasze wątpliwości budzi też okres dzierżawy – mówi Bartosz Łapiński z PiS.

Z MYŚLĄ O NAJMŁODSZYCH PACJENTACH

Budowa pawilonu ma zostać sfinansowana w całości ze środków zewnętrznych. Szacunkowy koszt to 6 milionów złotych. Ośrodek powstanie przede wszystkim z myślą o rehabilitacji najmłodszych pacjentów dotkniętych chorobami cywilizacyjnymi jak astma, alergia, atopowe zapalenie skóry czy otyłość.

Fundacja Sport na Zdrowie działa od 2012 roku. Współpracuje z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Szpitalem Dziecięcym Polanki w Gdańsku, Centrum Edukacji Nauczycieli i Wojewódzkim Szpitalem Reumatologicznym w Sopocie.

Aleksandra Nietopiel/mich