Wiadomości
fot. Radio Gdańsk/Joanna Stankiewicz

niedziela,

16 kwietnia 2017

08:00

Kameralna, ale ważna. Ulica Świętego Ducha w Gdańsku odzyska dawny blask

Ulica Świętego Ducha w Gdańsku zostanie przebudowana. Pojawi się na niej kostka brukowa, wymienione zostaną chodniki, będą nowe ławki, kosze i stojaki rowerowe. Remont rozpocznie się w maju i potrwa do końca listopada

Chodniki i jezdnia będą w jednej linii, bez krawężników. Zostaną one odznaczone, wtopione w bruk, dzięki czemu ulica ma być bardziej przyjazna dla wszystkich uczestników ruchu. Będą też dostawione ławki i dosadzone drzewa.

DEPTAKU NIE BĘDZIE

- Ulica Świętego Ducha jest kameralna, ale ważna z punktu komunikacji, zatem będzie nadal przejezdna. Ostatnio pojawiły się sugestie, żeby zrobić z niej deptak, ale do czasu remontu ulicy Szerokiej nie będzie to możliwe, bo mamy równoległą ulicę Mariacką, która jest deptakiem. Świętego Ducha zostanie natomiast zawężona i będzie jednokierunkowa. Poszerzona zostanie strefa dla pieszych - mówi menadżer Śródmieścia Karina Rembiewska.

Z powodu remontu na ulicy Świętego Ducha nie pojawią się kramy podczas tegorocznego Jarmarku Świętego Dominika.

KLIMATYCZNA I DLA LUDZI

Na jednej z działek już pojawiło się kilka nowych budynków, które nawiązują wyglądem do gdańskich kamienic.

- Na tej ulicy tak naprawdę jeszcze trwa powojenna odbudowa Gdańska - dodaje Karina Rembiewska. - W planach miejscowych to jest miejsce do odbudowania pierzei. Kończony jest właśnie pierwszy element. Dalej także wydzielone są działki inwestycyjne, więc spodziewamy się, że w przyszłości będzie trwała odbudowa. Nowe budynki wprowadzają także nowe usługi na ulicę. Oczekujemy, że pojawią się lokale gastronomiczne i usługowe. Jest też coraz więcej galerii. Zmieni się więc nieco funkcja tego miejsca. Myślę, że po modernizacji będzie to klimatyczna uliczka, gdzie ludzie będą chcieli spędzać czas.

Ulica Świętego Ducha zostanie przebudowana na odcinku prawie 300 metrów od ulicy Złotników do Bramy Świętego Ducha przed Motławą.

 

Joanna Stankiewicz/amo