Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Grzegorz Armatowski

piątek,

14 kwietnia 2017

10:31

Pożar na Pekinie budzi wątpliwości. Policja podejrzewa podpalenie, właściciele terenów odpierają zarzuty

Policja potwierdza, że to mogło być podpalenie - pożar na gdyńskim Pekinie budzi wiele wątpliwości. W czwartek wieczorem spłonął tam pustostan. Według sąsiednich mieszkańców, to kolejna odsłona walki o ten prywatny teren, na którym nielegalnie zamieszkuje nawet kilkaset osób. Właściciele terenu odpierają zarzuty i mówią wprost: Nie mamy z tym nic wspólnego.
Mieszkańcy Pekinu podejrzewają, że ktoś podpalił opuszczony budynek. Ich zdaniem, to początek usuwania mieszkańców z tego spornego terenu.

WŁAŚCICIELE TERENÓW ODPIERAJĄ ZARZUTY

Arkadiusz Związek, przedstawiciel właścicieli terenu, twierdzi, że z podpaleniem nie ma nic wspólnego. Zadaje też pytanie, po co miałby podpalać budynek, w którym od lat i tak nikt nie mieszka i który w ostatnich latach płonął już kilkukrotnie?

Jego zdaniem, zrobili to sami mieszkańcy ulicy Orlicz-Dreszera, którzy chcą przypomnieć o swojej złej sytuacji.

Ponadto, ci sami mieszkańcy oskarżali go też o to, że w czwartek wspólnie z pomocnikami częściowo zniszczył budynek zamieszkiwany przez chorą kobietę z trojgiem dzieci. Również to - jak zapewnia Arkadiusz Związek - nie ma nic wspólnego z prawdą. Jak stwierdził, prace rozbiórkowe prowadzone są tylko w tych budynkach, które są opuszczane przez mieszkańców, by nie wprowadziły się do nich kolejne osoby.


PEŁNOMOCNIK WŁAŚCICIELI GRUNTU?


Według mieszkańców, w czwartek około 14:00 na Pekinie pojawił się mężczyzna, który przedstawił się jako pełnomocnik właścicieli gruntu. Miał zapowiedzieć zburzenie budynku, w którym mieszka chora kobieta z trojgiem dzieci. Jego pomocnicy mieli przystąpić nawet do prac i zniszczyć dach, szyby i część ścian, a potem - według sąsiadów - podpalić inny budynek.

KOLEJNY POŻAR OKOŁO 19:00

Ten pożar udało się szybko ugasić, bo w pobliżu była straż pożarna. Kolejny pożar wybuchł kilka godzin później, około 19. W tym przypadku ogień całkowicie strawił pustostan. Policja potwierdza, że podejrzewa podpalenie i w tym kierunku będzie prowadziła śledztwo.

Sylwester Pięta/mich/jK