Wiadomości
Fot. materiały prasowe

czwartek,

13 kwietnia 2017

19:23

Dobra wiadomość dla seniorów. W Sopocie powstanie Centrum Opieki Geriatrycznej [WIZUALIZACJE]

Jesienią ruszy budowa Centrum Opieki Geriatrycznej przy Wojewódzkim Szpitalu Reumatologicznym w Sopocie. W czwartek miasto podpisało umowę z marszałkiem na dofinansowanie inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Całość pochłonie 25 milionów złotych. Ponad 19 milionów to fundusze europejskie, reszta to wkład własny miasta. Ta umowa to kamień milowy dla Sopotu, który od kilku lat zabiegał o powstanie geriatrii. - Wreszcie się udało - mówi marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk. - To najważniejsza od kilku lat inwestycja dla miasta – podkreśla prezydent Sopotu, Jacek Karnowski. - Konsekwentnie chcemy dbać o naszych seniorów - dodaje. 

 


"OTWIERAMY SIĘ NA NOWOCZESNOŚĆ"

Sopocka geriatria będzie oddziałem średniej wielkości. Znajdzie się w niej 41 łóżek, ale jak przekonuje Barbara Gierak-Pilarczyk, dyrektorka Wojewódzkiego Szpitala Reumatologicznego, nie to jest najważniejsze. Jednostka ma kompleksowo opiekować się pacjentami powyżej 60. roku życia. Będzie też służyć pomocą i informacją ich rodzinom. Stąd przychodnia, poradnie rehabilitacyjne i psychogeriatryczne, oddziały dzienne i wyjście do ludzi.

- Otwieramy się na nowoczesność, chcemy pomagać i omijać kolejki. Jeśli mamy komórki i skype'a, wszystko da się zrobić - zapewnia dyrektor Gierak-Pilarczyk.

Przetarg na budowę nowej placówki ruszy za dwa tygodnie. Według planów, oddział ma być gotowy w drugiej połowie 2019 roku. O tym, że to zadanie w Sopocie jest bardzo potrzebne, mówią statystyki. To właśnie w kurorcie, w porównaniu z województwem pomorskim i Polską, mieszka procentowo najwięcej osób w podeszłym wieku.

Aleksandra Nietopiel/hb