Wiadomości

niedziela,

09 kwietnia 2017

09:43

Możesz uratować ludzkie życie. Przyjdź na GUMed i zarejestruj się jako dawca szpiku

Zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku będą mogli we wtorek 11 kwietnia studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Akcja zostanie przeprowadzona w godzinach 9:00-15:00 w holu Collegium Biomedicum przy ul. Dębinki 1.

- Zapraszamy wszystkich studentów i pracowników, a także inne osoby które nas odwiedzą do rejestracji - mówi Magdalena Antoszewska, studentka III roku kierunku lekarskiego. - Wystarczy wypełnić kwestionariusz i na miejscu oddać próbkę krwi, którą będą pobierały panie pielęgniarki - dodaje organizatorka akcji.

KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ?

W akcji mogą wziąć udział osoby dorosłe, ważące powyżej 50 kg. Trzeba być zdrowym. Dawcą nie może być osoba cierpiąca na choroby zakaźne i przewlekłe m.in. cukrzycę, łuszczycę, choroby krwi. Osoby, które w ostatnich miesiącach miały zabiegi operacyjne, albo robiły tatuaż lub piercing, muszą odczekać pół roku.

Od decyzji lekarza zależy też, czy dawcą zostać będą mogły osoby m.in z astmą, nadciśnieniem, padaczką, chorobami serca i leczone hormonalnie. Organizatorami akcji na GUMedzie jest gdański oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland. W jej trakcie odbędzie się wykład na temat dawstwa szpiku kostnego. Poprowadzi go o 11:00 lek. Michał Taszner z Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantologii.

Marrow Hero GUMed 11.04.2017


MOŻESZ POMÓC


W ub. roku zarejestrowało się kilkudziesięciu dawców. Przeszczep Szpiku od Honorowego Dawcy może uratować życie chorym na białaczkę oraz inne choroby krwi.

- Po kilku tygodniach od zarejestrowania, osoba która się zgłosiła dostaje pisemne potwierdzenie. Jeśli okaże się, że jest chory któremu może pomóc, ktoś się z nią skontaktuje. Na tym etapie dawcy szpiku nie powinni się wycofywać - mówi Magdalena Antoszewska.

Dodaje, że są dwie metody pobierania szpiku od dawcy, z talerza kości biodrowej i z krwi obwodowej. Zawsze o sposobie pobrania decyduje lekarz.

Joanna Matuszewska/amo