Wiadomości
Fot. pixabay.com

piątek,

07 kwietnia 2017

07:25

Zaostrzone przepisy na granicy. UE wprowadza szczegółowe odprawy. "To raptem kilkadziesiąt sekund więcej"

Zamiast odprawy minimalnej, odprawa szczegółowa. W piątek wchodzą w życie zaostrzone przepisy dotyczące przekraczania zewnętrznych granic Unii Europejskiej. Każda osoba, która wjeżdża do strefy Schengen lub ją opuszcza będzie dokładniej sprawdzana. W praktyce... niewiele się zmieni – uspokaja kapitan Andrzej Jóźwiak z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.
Zmiany dotyczą wszystkich przejść granicznych, także morskich i lotniczych. Do tej pory obywatele Unii Europejskiej, w tym także Polacy, przekraczając granice zewnętrzne podlegali tzw. odprawie minimalnej. Ta polegała na szybkiej weryfikacji dokumentu i potwierdzeniu tożsamości podróżnego. Od dzisiaj to się nieco zmieni. Wszyscy będą podlegać odprawie szczegółowej.

"NIE SPODZIEWAMY SIĘ DUŻYCH UTRUDNIEŃ"

- Dokumenty tych osób zostaną dodatkowo sprawdzane w dostępnych Straży Granicznej bazach danych. To może nieco wydłużyć czas oczekiwania do kontroli granicznej. Nie spodziewamy się jednak dużych utrudnień. W razie potrzeby zwiększymy obsadę stanowisk kontrolerskich – zapewnia kapitan A. Jóźwiak.

Gdańskie lotnisko na taką zmianę jest przygotowane i, jak zauważa prezes Tomasz Kloskowski, nie powinno to wpłynąć na pracę portu. - Infrastruktura w porcie lotniczym jest większa i jest wystarczająca. Jeśli straż graniczna obsadzi więcej budek paszportowych swoimi funkcjonariuszami to myślę, że pasażerowie nawet tego nie odczują - mówi.

KILKADZIESIĄT SEKUND WIĘCEJ

Przewiduje się, że odprawa szczegółowa wydłuży czas sprawdzania danych jednej osoby raptem o... kilkadziesiąt sekund. Przepisy zaostrzył Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej. Dokładniejsze kontrole mają wzmocnić bezpieczeństwo na granicach zewnętrznych Wspólnoty. To reakcja na utrzymujące się w Europie zagrożenie terrorystyczne.

Aleksandra Nietopiel/mar