Wiadomości
Tysiące maturzystów odwiedziło GUMed w dniu otwartym fot.GUMed

czwartek,

06 kwietnia 2017

14:36

Tysiące chętnych na studia medyczne w GUMed. "Chcę być chirurgiem, dziś nauczyłem się zakładać szwy"

Tłumy młodych ludzi odwiedziły dziś Gdański Uniwersytet Medyczny. W dniu otwartym uczelni można było zapoznać się z ofertą edukacyjną, ale także spróbować swoich sił m.in w opatrywaniu ran, udzielaniu pierwszej pomocy, czy zakładaniu szwów.

Zwiedzać uczelnię przyjechał m.in 19-letni Karol Krupiniewicz, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. - Myślę o kierunku lekarskim, na który złożę dokumenty. Dziś mogłem m.in zobaczyć, jak wykonuje się wypełnienia zębów. Poza tym na nóżkach świńskich nauczyłem się zakładać szwy. Chciałbym być kiedyś chirurgiem - mówi tegoroczny maturzysta.

karol kKarol ze Słupska chce studiować na Wydziale Lekarskim. Fot. Joanna Matuszewska

Do Gdańska przyjechały także grupy młodzieży z różnych zakątków regionu, a także z ościennych województw. - To okazja, żeby sprawdzić czego można się spodziewać po studiach medycznych - mówi licealistka z Kościerzyny.

- Myślę o studiach pielęgniarskich, ale jeszcze nie jestem całkowicie pewna. Tu zobaczyłam jak się opatruje rany, bandażuje i to jest najfajniejsze w dniu otwartym, że można się sprawdzić, czyli zobaczyć czy to zawód dla nas - mówi nastoletnia Hanna.

TŁUMY NA GUMEDZIE

Organizatorzy oceniają, że uczelnię odwiedziło dziś dwa razy więcej osób, niż w trakcie dni otwartych w ub. roku. Wówczas oceniono, że było to kilka tysięcy osób. - Odwiedzają nas głównie tegoroczni maturzyści - mówi Katarzyna Sempołowicz - Lipska, koordynator dnia otwartego. - Chcą zwiedzać anatomię, embriologię. Dużym zainteresowaniem cieszą się pokazy ratownictwa medycznego, chirurgii plastycznej i onkologicznej oraz bezpośrednie spotkania z naszymi naukowcami i studentami.

10 RAZY WIĘCEJ KANDYDATÓW NIŻ MIEJSC

Od kilku lat Gdański Uniwersytet Medyczny przyjmuje ponad tysiąc osób na pierwszy rok studiów na kilkunastu kierunkach. Kandydatów jest 10 razy więcej. Sławomir Wójcik, kierownik uczelnianego centrum rekrutacji w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym wyjaśnia, że uczelnia cieszy się zainteresowaniem od wielu lat.

gumed 3Wiele osób zwiedzało Zakład Anatomii. Fot. Joanna Matuszewska

- W tym roku uruchamiamy nowy kierunek studiów II stopnia, przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny. Będzie to oferta dla studentów także innych uczelni, którzy mają licencjat z chemii, biologii albo fizyki - dodaje Sławomir Wójcik.

Rekrutacja na Gdański Uniwersytet Medyczny rozpoczyna się w tym roku 8 maja.

Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl


Zobacz Galerię