Wiadomości

Prowadzi: 

13:05

czwartek,

06 kwietnia 2017

Sprawdź czy musisz zapłacić podatek od spadku. "Zwolniona z tego jest tylko jedna grupa krewnych"

Co się dzieje, gdy dostajemy mieszkanie w spadku? Czy musimy przygotować się na zapłacenie podatku? Kto jest zwolniony z tego obowiązku? Na te pytania odpowiadała ekspertka.

Adwokat Justyna Nowak-Trojanowska była gościem audycji Dobrze mieszkaj. Program poprowadziła Iwona Wysocka.

- Zgodnie z ustawą podatku od spadków i darowizn istnieją 3 grupy podatkowe. Do pierwszej z nich zaliczamy małżonka, dzieci, wnuki, prawnuki, rodziców, dziadków, pradziadków, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów. Z tej grupy często wyróżnia się tzw. grupę podatkową zero. To właśnie ta grupa, która podlega zwolnieniu z ustawy. Niestety ustawodawca krzywdząco wyłączył z tej grupy teściów, synową i zięcia. Sama tego działa nie rozumiem, bo to nieracjonalne - zaznaczała Justyna Nowak-Trojanowska.

Do drugiej grupy podatkowej należą między innymi nasi bratankowie, siostrzeńcy czy wujostwo. W trzeciej grupie jest jeszcze dalsza rodzina. - Od podatku zwolniona jest tylko grupa zerowa, czyli najbliższa rodzina. Nie działa to jednak automatycznie. W terminie 6 miesięcy od nabycia spadku musimy zgłosić naczelnikowi właściwego Urzędu Skarbowego, że taki spadek nabyliśmy - wyjaśniała ekspertka.

 

mili