Wiadomości
fot. Google Maps

poniedziałek,

03 kwietnia 2017

14:47

Ta droga to "brukowany koszmar", ale to się zmieni. Będzie remont i parkingi na trasie do miejscowości nadmorskich

Droga z Władysławowa w stronę Karwi zostanie wyremontowana. To trasa, którą latem przemieszczają się tysiące turystów. Zniknie bazaltowa kostka, pojawi się asfalt, pobocza, parkingi i ścieżka rowerowa. Remont wspólnie sfinansują samorząd województwa i gmina Władysławowo.

DROGA STRATEGICZNA DLA GMINY

- To dla nas strategiczna trasa - mówi Roman Kużel, burmistrz miasta. - Dziś w znacznej części jest zbudowana z kostki bazaltowej, co jest niebezpieczne. Nawierzchnia pochodzi z lat 30 ub. wieku. Chcemy ją zmodernizować tak, żeby można było przemieszczać się bezpiecznie z Półwyspu Helskiego w stronę Karwi - dodaje burmistrz Władysławowa.

Latem na drodze tworzą się korki, bo samochody parkują na jej poboczach. Uciążliwe są też dziury, przez które niszczą się samochody. - Kiedy w sezonie pada, turyści jadą zwiedzać np. fokarium w Helu. Wtedy nie sposób wyjechać z naszej miejscowości, bo tworzą się ogromne zatory - mówi Szymon Redlin, sołtys Jastrzębiej Góry.

soltysiRemont drogi to ważna sprawa dla mieszkańców, mówili w Gdańsku sołtysi miejscowości położonych przy DW 215. Fot. Joanna Matuszewska

Sołtys dodaje, że problem jest też z parkowaniem. - Rozwiąże to remont drogi, bo obiecano nam, że powstaną nowe, duże parkingi. Dzięki temu będzie można zostawić auta i iść na plażę.

W WEEKEND LEPIEJ NIE WYJEŻDŻAĆ Z DOMU

Podobne problemy ma większość mieszkańców miejscowości letniskowych wzdłuż trasy nr 215. Także pobliskiego Rozewia, dla którego droga jest "obwodnicą". - W sezonie turystycznym jest tragicznie - mówi sołtys tej miejscowości Renata Ostrowska. - Zakupy w weekend można zrobić tylko wcześnie rano. Ja osobiście po godzinie dziesiątej nie wyjeżdżam z domu, bo powrót mógłby trwać nawet kilka godzin, takie są korki.

Kolejna sprawa to stan nawierzchni. Sołtys Rozewia dodaje, a wtórują jej koledzy z Ostrowa i Karwi, że droga jest w złym stanie. - Kostka wypada, tworzą się dziury awaryjnie zalepiane. Z roku na rok jest coraz gorzej. Ja osobiście raz na sezon muszę naprawiać zawieszenie w samochodzie.

umowa wladyslawowoUmowę podpisali, od lewej: członek Zarządu Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski, marszałek Mieczysław Struk i burmistrz Władysławowa Roman Kużel. Fot. Sławomir Lewandowski/UMWP

WSPÓŁPRACA MARSZAŁKA I BURMISTRZA

Władze Władysławowa i marszałek podpisali umowę na wspólne sfinansowanie remontu drogi. W pierwszej kolejności powstanie dokumentacja techniczna - mówi marszałek Mieczysław Struk.

- Na stole mamy milion złotych, po połowie od każdej ze stron. Sam remont zaczniemy najszybciej za rok i będziemy go wykonywać etapami, w zależności od możliwości finansowych - mówi marszałek.

dw215Fot. Wikipedia.org

Droga wojewódzka nr 215 ma ponad 22 km długości. Biegnie z Władysławowa na zachód aż do miejscowości Sulicice koło Krokowej. Wzdłuż drogi znajdują się m.in. miejscowości Chłapowo, Rozewie, Jastrzębia Góra, Karwia, Karwieńskie Błoto Pierwsze i Sławoszyno.

Joanna Matuszewska