Wiadomości
Fot. Wikipedia

sobota,

01 kwietnia 2017

10:30

Uniwersytet z Budapesztu w Słupsku? Prezydent Biedroń zaprasza węgierską uczelnię

Robert Biedroń zaprasza Uniwersytet z Budapesztu do przeprowadzki do Słupska. Chodzi o Central European University. Uczelnia obawia się zmian w węgierskim prawie edukacyjnym.
Uniwersytet wydaje dwa rodzaje dyplomów: amerykańskie oraz węgierskie. Językiem wykładowym jest angielski. Zdaniem władz uczelni nowelizacja ustawy szkolnictwie wyższym uniemożliwia kontynuowanie działalności uczelni w Budapeszcie. Chodzi o zatrudnianie wykładowców spoza Unii Europejskiej oraz wydawanie dyplomów spoza Unii oraz zmianę nazwy uniwersytetu. Nieoficjalnie chodzić ma też o osobę patrona i założyciela uczelni Georga Sorosa.

LIST PREZYDENTA

Uniwersytet rocznie opuszcza około tysiąca ośmiuset absolwentów. Prezydent Słupska napisał oficjalny list do władz uniwersytetu w Budapeszcie zapraszając do przeniesienia uczelni do Słupska. To decyzja Roberta Biedronia. List nie był konsultowany z radą miasta.

biedronoswiadczenie

Prezydent Słupska opublikował swój list na portalach społecznościowych. Część internautów wytknęła Robertowi Biedroniowi błędy językowe w angielskim tekście, ale część chwaliła za inicjatywę.
Przemysław Woś/mro