Wiadomości
Fot. Muzeum II Wojny Światowej/Radio Gdańsk/puch

środa,

22 marca 2017

09:05

Tyle trzeba zapłacić za bilet do Muzeum II Wojny Światowej. Otwarcie w czwartek

Muzeum II Wojny Światowej od czwartku otwarte dla zwiedzających. Ogłoszono ceny biletów. Można je zakupić w kasach Muzeum, a niebawem zostanie także udostępniony internetowy system sprzedaży.


Już od czwartku 23 marca każdy może odwiedzić Muzeum II Wojny Światowej. Kasy Muzeum czynne są od 9.30 do 17.00 w dniach zwiedzania. Internetowy system sprzedaży biletów zostanie uruchomiony wkrótce. Rezerwacje grupowe na obecnym etapie funkcjonowania Muzeum nie są prowadzone i zostaną uruchomione w terminie późniejszym, informują przedstawiciele muzeum. Bezpłatny bilet na wystawy w każdy wtorek można pobrać wyłącznie w kasach Muzeum w dniu zwiedzania.

LEKCJA POLSKIEJ HISTORII


Prace nad tworzeniem muzeum trwały od 2008 roku. Muzeum II wojny Światowej w Gdańsku jest największym historycznym muzeum w Polsce, jego wystawa główna, zajmuje powierzchnię niemal 5 tys. metrów kwadratowych. Zlokalizowana jest na najniższym poziomie budynku, 14 metrów pod ziemią.

- Liczymy na to, że wystawa, którą udostępniamy zwiedzającym, stanie się przedmiotem ogólnonarodowej debaty, a dla cudzoziemców wielką lekcją polskiej historii. Muzeum II Wojny Światowej wpisuje nasze doświadczenie w kontekst europejski i światowy, dzięki temu lepiej można zrozumieć jego cechy szczególne, ale także wspólne z innymi narodami. - wyjaśnia Prof. Paweł Machcewicz, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - Muzeum i wystawa są dziełem nie tylko historyków, scenografów, architektów, ale także tysięcy ludzi, którzy przekazali nam swoje rodzinne pamiątki. Współtworzą one naszą opowieść, nadają jej autentyzm, sprawiają, że przeszłość staje się czymś bardzo żywym, pełnym emocji.   

II WOJNA ŚWIATOWA - POLSKA PERSPEKTYWA

Powstaniu Muzeum II Wojny Światowej towarzyszyła idea utworzenia instytucji, która ukazywałaby drugą wojnę światową, łącząc perspektywę polską z doświadczeniami innych narodów europejskich. Siedziba, zaprojektowana przez gdyńskie Studio Architektoniczne "Kwadrat", znajduje się przy placu Władysława Bartoszewskiego, nad Motławą, blisko historycznego centrum miasta.
Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: "Droga do wojny", "Groza wojny" oraz "Długi cień wojny”. Została podzielona na 18 sekcji tematycznych, co odzwierciedla układ sal na wystawie. Na wystawie znajduje się ok. 2 tys. eksponatów, ale nie zabrakło tam również nowoczesnych stanowisk multimedialnych, których jest ok. 240. Zwiedzający za ich pomocą mogą przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki czy zmiany granic państw w czasie II wojny światowej.

SPECJALNA WYSTAWA DLA DZIECI PONIŻEJ 12 ROKU ŻYCIA

W przestrzeni wystawy głównej przewiedziano również przestrzeń prezentującą życie codzienne w czasie II wojny światowej oraz wystawę dla dzieci "Podróż w czasie" przeznaczoną dla dzieci poniżej 12 roku życia. Składa się z trzech osobnych pokoi, będących rekonstrukcjami mieszkania warszawskiej rodziny w trzech różnych okresach: kilka dni po wybuchu II wojny światowej, w czasie okupacji niemieckiej oraz tuż po zakończeniu wojny. Zmieniające się elementy wystroju są odbiciem sytuacji politycznej i społecznej okupowanego i walczącego kraju.

CENNIK BILETÓW

Wystawa główna
Bilet normalny - 23 zł
Bilet ulgowy - 16 zł
Bilet rodzinny (2 dorosłych i maksymalnie 3 dzieci ) - 55 zł
Bilet grupowy normalny (powyżej 10 osób) - 23 zł
Bilet grupowy ulgowy (powyżej 10 osób) - 16 zł
Audioprzewodnik - 5 zł

Wystawa dla dzieci - "Podróż w czasie"
Bilet dla dziecka - 8 zł
Bilet dla opiekuna - 13 zł
Grupy zorganizowane (maksymalnie 25 dzieci + 2 opiekunów) - 5 zł
Zwiedzanie indywidualne wystawy głównej zaleca się z audioprzewodnikiem. Audioprzewodniki można wypożyczyć po uiszczeniu opłaty 5 zł w kasach Muzeum. Audioprzewodnik dostępny jest w 5 wersjach językowych: polskiej, angielskiej, francuskiej, niemieckiej i rosyjskiej.

BILET ULGOWY

Bilet ulgowy przysługuje:
- dzieciom i młodzieży szkolnej do 19 roku życia -  po okazaniu legitymacji szkolnej
- studentom i doktorantom do ukończenia 26 roku życia – po okazaniu legitymacji studenckiej, doktoranckiej
oraz dokumentu ze zdjęciem poświadczającym wiek
- osobom z niepełnosprawnością - po okazaniu legitymacji osoby niepełnosprawnej - asystentowi osoby niepełnosprawnej z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności
- seniorom powyżej 65 roku życia - po okazaniu dokumentu uprawniającego do zniżki.

Bilet bezpłatny przysługuje:
- Darczyńcom Muzeum wraz z członkami rodziny
- osobom fizycznym odznaczonym: Orderem Orła Białego lub Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Orderem
Odrodzenia Polski, Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury
Polskiej” oraz osobom fizycznym, które zostały wyróżnione tytułem honorowym „Zasłużony dla Kultury Narodowej” – na podstawie legitymacji bądź zaświadczenia
- honorowym obywatelom Gdańska
- kombatantom II wojny światowej – na podstawie legitymacji kombatanckiej
- członkom Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM) i Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków (ICOMOS) – na podstawie legitymacji Membership Card ICOM i Membership Card ICOMOS
- pracownikom muzeów – na podstawie legitymacji
- dziennikarzom legitymującym się odpowiednim dokumentem
- dzieciom z domów dziecka i ich opiekunom
- opiekunom szkolnych grup zorganizowanych (1 opiekun na 10 osób)
- certyfikowanym przez Muzeum II Wojny Światowej przewodnikom grup turystycznych
- posiadaczom Karty Polaka – na podstawie Karty Polaka
- inwalidom wojennym – na podstawie legitymacji bądź zaświadczenia

oprac. puch


Zobacz Galerię