Wiadomości
Kuźnia wodna w Oliwie. Fot. Archiwum Radio Gdańsk

poniedziałek,

20 marca 2017

18:54

Zabytkowa kuźnia wodna w Oliwie doczeka się remontu. Ale może trochę potrwać

Nawet dwa lata może potrwać remont zabytkowej kuźni wodnej w Oliwie. Obiekt przejęty na początku roku przez miasto od Naczelnej Organizacji Technicznej ma stać się oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Wymaga jednak remontu konstrukcji, dachu, ale też prac hydrotechnicznych. Te ostatnie mające na celu zabezpieczenie obiektu przed wodą wdzierającą się z Potoku Oliwskiego, zaczną się w tym roku.

Pozostałe roboty będą trwały nawet do przyszłego roku włącznie. W tym czasie w kuźni będą się odbywały wydarzenia kameralne i okazjonalne - informują przedstawiciele miasta.

DZIEJE OLIWY W KUŹNI

Jak mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, placówka stara się o jak najszybsze przejęcie Kuźni Wodnej i docelowo sąsiedniego Dworu Ernstall. W kuźni ma powstać wystawa stała o dziejach Oliwy i Potoku Oliwskiego. Będą w niej zajęcia warsztatowe oraz pokazy tradycyjnego kowalstwa.

Koszt głównych prac melioracyjnych szacuje się na około 2 miliony złotych.

Kuźnia Wodna w Oliwie jest jedynym tego typu czynnym obiektem w Polsce. Jej historia sięga XVI wieku. Od 1978 roku jest zabytkiem techniki.

Sebastian Kwiatkowski/jk


Zobacz Galerię