Wiadomości
Dzień Jedności Kaszubów w Chmielnie Fot. Arek Wegner /www.kaszubi.pl

poniedziałek,

20 marca 2017

17:30

Dzień Jedności Kaszubów. W Chmielnie zaprezentowano bogactwo regionu

Tysiące Kaszubów z całej Polski, goście z Podhala i Mołdawii oraz 351 akordeonistów. Tak w niedzielę w Chmielnie świętowano Dzień Jedności Kaszubów.
Niestety nie udało się pobić zeszłorocznego rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach ustanowionego w Bojanie. Chmielno zaprezentowało całe bogactwo regionu, a kolorowe stoiska i wystawy przyciągały tłumy. Dodatkowo po raz pierwszy dzieci i dorośli wzięli udział w maratonie czytania bajek kaszubskich, a młodzież rozegrała historyczny mecz w "Bùczka". Podczas Dnia Jedności Kaszubów odbył się też festiwal filmów kaszubskich, gdzie miał też swoją premierę teledysk do Hymnu Młodych.

JEDNOŚĆ SPOŁECZEŃSTWA

- Próba bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach nie powiodła się, ale to nie jest istotne. Chodzi o to żebyśmy byli razem. Łączy nas muzyka, instrumenty, popularne utwory grane przez akordeonistów takie jak "Hymn Kaszubski", "Tata i koza" polkę "Zbyszek". Jest też sposób na budowanie społeczeństwa i jedności – podkreślał prezes Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego, prof. Edmund Wittbrodt.

- Dzień Jedności Kaszubów musi być też ciekawy i atrakcyjny dla najmłodszych, dlatego mieliśmy akcję "Czytaj dzieciom po kaszubsku". Zachęcaliśmy dzieci do czytania bajek takich jak: Czë mùcha mô jãzëk, Werónka w przedszkolu, Mack - mówił Darek Majkowski, nauczyciel języka kaszubskiego.

PROMOCJA KASZUB

- Czuliśmy prawdziwą jedność. Kaszubi zjechali się naprawdę z całej Polski. Dzień Jedności Kaszubów swoje zadanie spełnił, to fenomenalna promocja kaszubszczyzny i regionu w całej Polsce – mówił wójt gminy Chmielno, Jerzy Grzegorzewski.

Zabrakło 20 akordeonistów. - To jest naprawdę niewiele. Nie ma co drzeć szat. Wspaniała zabawa, wspaniali akordeoniści grający z roku na rok coraz lepiej, a do tego trudniejsze utwory – komentował wybitny akordeonista i dyrygent Paweł Nowak.

"Bùczka” to dawna gra kaszubska, którą zmodyfikowali członkowie Klubu Młodych Kaszubów. Polega na grze drewnianymi kijami i piłeczką tenisową. - Na stadionie w Chmielnie wyznaczyliśmy pola punktowe i rozegraliśmy pierwszy mecz w historii. Ludzie byli bardzo ciekawi zasad i chętnie włączali się w zabawę. Ta gra ma potencjał i będziemy ją promować wśród młodzieży – mówi Antoni Pryczkowski reprezentujący Klub Młodych Kaszubów.

HISTORYCZNY MOMENT

Dzień Jedności Kaszubów (Dzéń Jednotë Kaszëbów) to święto obchodzone corocznie 19 marca upamiętniające tę pierwszą pisemną adnotację o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX. 9 marca 1238 papież Grzegorz IX zatytułował szczecińskiego księcia "księciem Kaszub" (łac. clare morie… duce Cassubie), potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną. Była to pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach.
Robert Groth

Zobacz Galerię