Wiadomości
fot.pixabay.com

poniedziałek,

20 marca 2017

14:50

Projekt e-Zdrowie: Rejestracja do lekarza przez internet, a wyniki badań z różnych placówek w jednym miejscu

Centralna baza dokumentacji medycznej z dostępem dla lekarzy i pacjentów, rejestracja do przychodni przez internet, elektroniczny obieg dokumentów w placówkach zdrowia - to między innymi innowacje, jakie mają zostać wprowadzone do 2020 roku w większości szpitali i części przychodni na Pomorzu.

Samorząd województwa podpisał umowy na unijne dofinansowanie inwestycji w informatyzację z kilkunastoma szpitalami, głównie powiatowymi. Sam od pewnego czasu także realizuje podobny projekt w nadzorowanych przez siebie placówkach.

UNIJNE WSPARCIE DWOMA STRUMIENIAMI

Pieniądze z Unii płyną na Pomorze dwoma strumieniami. Pierwszy projekt „Pomorskie e-Zdrowie" Urząd Marszałkowski w Gdańsku realizuje w podległych sobie placówkach. To największe szpitale w regionie, m.in spółki Copernicus w Gdańsku, szpitale w Gdyni, Wejherowie, Słupsku i Kościerzynie, ale także stacje pogotowia ratunkowego w Gdańsku i Słupsku, łącznie 18 placówek. W sumie na ich informatyzację wydanych będzie ponad 184 milionów złotych.

Kolejne 33 miliony z Unii trafią do szpitali, głównie powiatowych i przychodni. Umowy podpisano z placówkami z Gdyni, Starogardu Gdańskiego, Bytowa, Tczewa, Pucka, Lęborka, Miastka, Człuchowa i Malborka oraz przychodniami z Gdańska, Tczewa i Brus.

SKOK TECHNOLOGICZNY

W ciągu trzech lat pacjenci, ale też personel odczują znaczący skok technologiczny. - Takich pieniędzy w informatyzację dotąd nie inwestowano - mówi Marcin Stefański, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego i Informatyki w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku.

- Placówki są bardzo zainteresowane poprawianiem możliwości technologicznych. Złożono 38 wniosków na kwotę dwukrotnie przekraczającą możliwość dofinansowania. Ostatecznie wybranych zostało 15 projektów, a całkowita wartość dotacji wynosi 33 miliony.

Marcin Stefański dodaje, że wspólne realizowanie projektu daje gwarancję niższych cen przy przetargu na sprzęt i oprogramowanie. Ważne jest też to, by w przyszłości placówki działały w jednym systemie i mogły się wymieniać danymi.

UŁATWIENIA DLA PACJENTÓW I PERSONELU

Dzięki nowoczesnemu systemowi pacjenci przez internet zarejestrują się do lekarza, a także sprawdzą wyniki swoich badań. - To będzie całkowita zmiana jakości. Wszyscy na tym zyskają, bo wszystko będzie przebiegało zdecydowanie sprawniej niż dotychczas - uważa Maciej Bieliński, prezes Szpitali Tczewskich.

Lidia Kodłubańska ze szpitala w Lęborku dodaje, że nowe możliwości techniczne pozwolą na szybszy obieg dokumentacji medycznej wewnątrz placówki. - Teraz idzie to wszystko wolno, bo trzeba wypisać skierowanie, wydrukować je pacjentowi, przystawić pieczątki. Potem pacjent ze skierowaniem musi się zarejestrować na badanie, po którym lekarz musi wydać mu wynik. To wszystko generuje kolejki - mówi Lidia Kodłubańska.

Po wdrożeniu nowego systemu, wszystko będzie działo się szybciej. - Ułatwione zadanie będą mieli też lekarze, którzy w każdej chwili, w systemie będą mogli sprawdzić wyniki badań pacjenta - dodaje prezes lęborskiego szpitala.

zapasnik andrzej2Andrzej Zapaśnik podpisał umowę na informatyzację swojej przychodni w Gdańsku. Fot. Joanna Matuszewska

E-ZDROWIE W PRZYCHODNI

Umowy podpisały też trzy przychodnie, w tym Baltimed z Gdańska. Jej prezes Andrzej Zapaśnik mówi, że to element przygotowań do nowego modelu opieki nad pacjentem. Chodzi o tzw. opiekę koordynowaną w przychodniach POZ, która ma być w przyszłości standardem.

- Liczymy, że będziemy brać udział w pilotażu tego projektu. Mamy innowacyjny pomysł na poprawę obsługi pacjentów, zarówno na poziomie rejestrowania, jak i realizowania programów profilaktycznych oraz opieki nad chorymi przewlekle. Chcemy już teraz zbudować narzędzia informatyczne do tego nowego modelu - mówi Andrzej Zapaśnik.

REGIONALNA BAZA DANYCH MEDYCZNYCH

Efektem inwestycji w informatyzację placówek zdrowia w regionie ma być między innymi powstanie regionalnej bazy dokumentacji medycznej, z której korzystać będą mogły wszystkie podłączone do niej szpitale i przychodnie oraz częściowo pacjenci.

Platforma e-Zdrowie będzie dostępna dla mieszkańców regionu, którzy będą mogli uzyskać dostęp do swoich danych medycznych. Natomiast system e-Administracja umożliwi zarządzanie szpitalem, w tym elektroniczny obieg dokumentów, takich jak zlecenia i wyniki badań.

Każdy szpital i przychodnia, które wprowadzą system będą mogły uzyskać dostęp do danych osób, które wcześniej leczyły się w innych placówkach, znajdujących się w systemie. Będzie m.in można dowiedzieć się jakie wizyty lekarskie odbył chory, jakie brał leki i jakie wykonano mu badania.

System działający w regionie ma być zgodny z innymi wprowadzanymi na szczeblu centralnym. Nadzorują to Ministerstwo Zdrowia i Centrum Informatyzacji w Ochronie Zdrowia. Według planów wszystko ma działać na przełomie 2018 i 2019 roku.

Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl