Wiadomości
Złodziei interesowały tylko luksusowe marki Fot. CBŚ

poniedziałek,

20 marca 2017

07:42

Międzynarodowa akcja gdańskiego CBŚ i berlińskiej policji. Odzyskano 18 samochodów

18 skradzionych w Niemczech luksusowych samochodów odzyskali policjanci z gdańskiego CBŚ. Do aresztu trafiło sześciu Polaków, którzy zdaniem śledczych kradli auta, przywozili je do Polski, legalizowali i sprzedawali. Straty spowodowane przez złodziei policja w Berlinie oszacowała na ponad 2 miliony euro.

Złodziei interesowały tylko luksusowe marki: porsche, audi, mercedes, range rover i iveco. Na trop grupy wpadli niemieccy policjanci. W lutym, podczas przekazywania skradzionego samochodu campingowego zatrzymano sześciu członków grupy, w tym domniemanego szefa. Wówczas dzięki informacjom przekazanym przez gdańskie CBŚP udało się dotrzeć do miejsc, w których przechowane były kradzione samochody. Policjanci odzyskali w Berlinie 4 auta, podrobione tablice rejestracyjne, sfałszowane dokumenty, narzędzia służące do kradzieży samochodów oraz części samochodowe ze skradzionych pojazdów.

GRUPA KORZYSTAŁA Z BUNKRA W NADRENII-WESTFALII

Policjanci ustalili również, że grupa korzysta z bunkra w Nadrenii-Westfalii, gdzie przechowywane są kradzione pojazdy. W Polsce funkcjonariusze gdańskiego CBŚP zatrzymali mężczyznę, który był zleceniodawcą, pośrednikiem i jednocześnie finansował działalność przestępczą oraz zaopatrywał członków grupy przestępczej w urządzenia służące do pokonywania systemów elektronicznych w pojazdach.

kradzione 5na8Fot. CBŚ


WSPÓŁPRACA POLSKIEJ I NIEMIECKIEJ POLICJI

W ostatnich dniach funkcjonariusze gdańskiego CBŚP wspólnie z policjantami LKA 414 Berlin przeszukali siedem miejsc w Polsce bezpośrednio związanych z członkami rozpracowywanej grupy przestępczej. W trakcie przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli dokumenty w języku niemieckim dotyczące pojazdów rożnych marek, telefony komórkowe oraz laptopy.

INGERENCJA W NUMERY IDENTYFIKACYJNE

Ponadto na dwóch adresach policjanci zabezpieczyli 4 peugeoty 508 o łącznej wartości ok. 200 tys. zł. Biegli z zakresu mechanoskopii z LK KWP w Gdańsku, stwierdzili ingerencję w oznaczenia identyfikacyjne pojazdów - informuje komisarz Agnieszka Hamelusz z Centralnego Biura Śledczego Policji.

kradzione 5na8aFot. CBŚ


16 PODEJRZANYCH O DZIAŁANIE W GRUPIE PRZESTĘPCZEJ

W stosunku do pięciu członków tej grupy przestępczej wydano listy gończe. W sumie: dotychczas w sprawie występuje 16 osób podejrzewanych o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej. Zatrzymanym do tego momentu zarzuca się 45 czynów. W Polsce policjanci odzyskali 18 pojazdów różnych marek skradzionych w Niemczech.


Grzegorz Armatowski/puch