Wiadomości
Klasztor ojców Franiszkanów w Wejherowie otrzymał prawie 200 mln zł dotacji Fot. wikipedia.org

poniedziałek,

20 marca 2017

08:04

Wejherowo ze środkami od Ministerstwa Kultury. Pójdą na odnowę biblioteki i renowację klasztoru Franciszkanów

Milion 160 tysięcy złotych dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przywiózł w niedzielę do Wejherowa wiceszef resortu Jarosław Sellin. Dofinansowanie dostały trzy projekty. Wśród nich budowa biblioteki profesora Gerarda Labudy.
Już wcześniej ten projekt otrzymał prawie półtora miliona złotych wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego. Teraz kolejne ponad pół miliona przeznaczyło Ministerstwo Kultury. - Ta dotacja to dla nas olbrzymie wsparcie - mówi Gabriela Lisius, starosta powiatu wejherowskiego, który jest inwestorem budowy biblioteki. - Zabytkowa część obiektu będzie poddana renowacji. Do tego dobudujemy nowe skrzydło. Będzie to nie tylko typowa część do zwiedzania, ale też centrum edukacyjne na temat historii i kultury Kaszub.

JEDNE Z NAJCENNIEJSZYCH W POLSCE

- To będzie ważna, dodatkowa instytucja kultury do Wejherowa. Widziałem zbiory profesora Gerarda Labudy. Moim zdaniem to jedna z najcenniejszych polskich bibliotek skolekcjonowanych przez wybitnego uczonego - dodaje Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Miasto Wejherowo dostało także 450 tysięcy na zagospodarowanie starego młyna w sąsiedztwie biblioteki prof. Labudy. Ostatnia dotacja - 190 tysięcy powędrowała do ojców franciszkanów na remont nawy głównej i naw bocznych w wejherowskim klasztorze.

Dagmara Szajda/dr