Wiadomości
Fot. mat. prasowe

piątek,

17 marca 2017

19:24

Opóźnia się modernizacja "salonu Gdańska". Będzie za to rewitalizacja Ogarnej i Szerokiej

Nie w przyszłym roku, a za dwa lata ma ruszyć remont Traktu Królewskiego. Powód? Brak dobrej koncepcji. Wizje modernizacji "salonu Gdańska" nie spodobały się Radzie Programowej ulicy Długiej i Długiego Targu. Koncepcje architektoniczne złożyły dwie firmy, które przystąpiły do dialogu konkurencyjnego. Miasto postanowiło zmienić postępowanie i ogłosić konkurs architektoniczny na przebudowę Traktu.

- Po spotkaniu jury konkursowego i po rozmowach z projektantami Rada Programowa zdecydowała się odrzucić proponowane rozwiązania. Mieliśmy duże problemy i zastanawialiśmy się czy projekty spełniają rekomendacje Rady - mówi jej przewodnicząca, Małgorzata Kolasińska.


RADA JEST ZA OGŁOSZENIEM KONKURSU

W piątek oficjalnie Rada potwierdziła, że jest za ogłoszeniem konkursu na przebudowę ul. Długiej i Długiego Targu. Władze miasta przychyliły się do tego.

- To dopiero początek drogi konkursu, a najważniejsze to przygotowanie materiału: wytycznych, wskazówek i projektów, które były robione dla tego obszaru. Ja od początku byłem przekonany do konkursu - przyznaje członek Rady, Grzegorz Sulikowski.

Jak zapewnia wiceprezydent Gdańska, Piotr Grzelak materiały, które posłużyły do prowadzenia dialogu konkurencyjnego będą stanowiły element do postępowania konkursowego - ta praca jest ważnym i istotnym punktem wyjścia do ogłoszenia konkursu - podkreśla wiceprezydent.

plansza1.jpgFot. mat. prasowe


REWITALIZACJA ULICY OGARNEJ I SZEROKIEJ

Nie wiadomo jeszcze kiedy konkurs ruszy. Wiadomo natomiast, że procedura odwlecze w czasie zapowiadany remont Traktu Królewskiego. Miasto chce skorzystać z tej luki czasowej i przeprowadzić modernizację innych ulic Głównego Miasta. Wśród inwestycji są między innymi rewitalizacja ulicy Ogarnej i Szerokiej. W tym roku mają zacząć się prace na ul. Św. Ducha, ul. Przędzalniczej, ul. Złotników i ul. Krowiej. W tym i przyszłym roku remont obejmie też Podwale Przedmiejskie Na Stępce, Angielską Groblę i Dziewanowskiego, następnie: ul. Za Murami, ul. Św. Barbary. Prace obejmą między innymi przebudowę przyłączy, infrastruktury podziemnej i zmianę nawierzchni.

Remont ulicy Długiej, Długiego Targu a także ul. Garncarskiej przewidziano na lata 2019-2020.


Aleksandra Nietopiel/puch