Wiadomości
Fot. Agencja KFP/Andrzej J. Gojke

piątek,

17 marca 2017

13:54

W niedzielę Gdynię opanują biegacze. Duże utrudnienia w ruchu [KOMUNIKACJA MIEJSKA, OBJAZDY]

W niedzielę 19 marca odbędzie się ONICO Gdynia Półmaraton 2017. W związku z imprezą nastąpią duże zmiany w organizacji ruchu.

Blisko 7000 zawodników odlicza ostatnie godziny do startu ONICO Gdynia Półmaratonu. Organizatorzy mają powody do dumy. ONICO Gdynia Półmaraton jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się biegów ulicznych w Polsce. Liczba uczestników na starcie będzie o 50 proc. wyższa niż miało to miejsce podczas ubiegłorocznego debiutu imprezy.

MISTRZ KIBICOWANIA

Lokalni kibice biegania oraz znajomi i rodziny uczestników ONICO Gdynia Półmaratonu na pewno nie będą się nudzić podczas zawodów. Niemal cała ulica Świętojańska zamieni się w ogromną strefę głośnego dopingu. Zostaną na niej zlokalizowane punkty kibicowania, przygotowane przez gdyńskie szkoły, które dotarły do finału konkursu "Mistrz Kibicowania". Zorganizowany doping planowany jest też w kilku innych punktach na trasie półmaratonu.

POLAK NA PODIUM?

Wśród faworytów ONICO Gdynia Półmaratonu wymieniany jest przede wszystkim ubiegłoroczny zwycięzca – reprezentant Kenii, Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo. Organizatorzy liczą jednak, że uda się przełamać dominację zawodników z Afryki, a na podium wedrze się ktoś z Polaków. Szczególnie duże nadzieje wiążą ze startem Dominiki Nowakowskiej i Tomasza Grycko, aktualnego mistrza Polski w biegu na 10.000 metrów i w przełajach.

ONICO Gdynia Półmaraton odbędzie się w dniach 17-19 marca 2017 roku. Na listach startowych jest już niemal 7000 zawodników z 24 krajów świata. W ramach imprez towarzyszących zaplanowane są także biegi dla dzieci i młodzieży oraz targi Fit Living w Arenie Gdynia.

Więcej informacji, w tym także program wydarzeń dostępne są >>> TUTAJ.

TRASA BIEGU

Biegacze wystartują na alei Jana Pawła II. Później trasa biegu wygląda tak: Skwer Kościuszki – Świętojańska – al. Zwycięstwa (jezdnia w kierunku Śródmieścia) – Stryjska – Olimpijska – Sportowa – Łużycka – Stryjska – al. Zwycięstwa (jezdnia w kierunku Sopotu do wysokości al. Piłsudskiego, następnie jezdnia w kierunku Obłuża) – Władysława IV (jezdnia w kierunku Obłuża) – Jana z Kolna – Janka Wiśniewskiego (jezdnia w kierunku Śródmieścia) – nawrót na wysokości ul. Energetyków – Janka Wiśniewskiego (jezdnia w kierunku Obłuża) – Jana z Kolna – Wendy – Portowa – plac Kaszubski – Świętojańska – al. Piłsudskiego – Bulwar Nadmorski – al. Jana Pawła II.

ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU

O godz. 9.00 zostanie wstrzymany ruch na ulicach: Skwer Kościuszki, Portowa- Plac Kaszubski- Świętojańska (możliwy przejazd jednym pasem ruchu od Wendy do 10 Lutego), Zwycięstwa (obie jezdnie od Węzła św. Maksymiliana do Wielkopolskiej), Stryjska (od Zwycięstwa do Olimpijskiej), Małokacka (od Konwaliowej do Olimpijskiej z możliwością dojazdu do stacji paliw), Olimpijska, Sportowa, Wileńska, Górskiego (od Gdynia Arena do Sportowej), Łużycka, Władysława IV (jezdnia w kierunku 10 Lutego – od 10 Lutego możliwy przejazd jednym pasem ruchu do Wójta Radtkego), Jana z Kolna (od Władysława IV do Janka Wiśniewskiego), Janka Wiśniewskiego (obie jezdnie od Energetyków do Placu Konstytucji), Piłsudskiego. Dodatkowo z ruchu od piątku 17 marca, od godz. 6.00 do godz. 20.00 do niedzieli 19 marca zostanie wyłączona al. Jana Pawła II.

Bieg zakończy się o godz. 13.15. Ruch na poszczególnych ulicach będzie wznawiany wraz z postępem zawodów. Szacowane godziny wznowienia ruchu: al. Zwycięstwa 12.00, Władysława IV (odcinek Piłsudskiego- 10 Lutego) 12.00, Władysława IV (odcinek 10 Lutego- Jana z Kolna) 12.45, Janka Wiśniewskiego 12.45, Jana z Kolna 12.45, Świętojańska 13.00, Piłsudskiego 13.00. Po godz. 10.20 umożliwiony zostanie przejazd przez Skwer Kościuszki pomiędzy ulicami Żeromskiego- Borchardta- Waszyngtona.

Przejazd przez miasto na relacji Sopot-Rumia możliwy będzie ulicami: Wielkopolską, Lotników, Drogą Gdyńską, Śląską, Morską. Dojazd do portu od strony Estakady Kwiatkowskiego możliwy będzie ulicami Gołębią (przez teren GTC) i dalej Przelotową (przez teren PSSE) do ul. Czechosłowackiej.

ZMIANY W FUNKCJONOWANIU KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Zmianie ulegną trasy linii: R, S, W, Z, 4A, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 105, 109, 125, 133, 146, 147, 150, 152, 160, 170, 172, 173, 190, 194, 203, 282 i 740.

Całkowicie wyłączone z obsługi przez komunikację miejską zostaną: ul. Świętojańska, Jana z Kolna, Polska, Górskiego, Łużycka, Stryjska, Halicka. Częściowo zamknięte będą: al. Zwycięstwa, al. Piłsudskiego, ul. Władysława IV, 10 Lutego, Janka Wiśniewskiego.

Nie będzie dojazdu do: Stoczni Gdynia, Dworca Morskiego, Placu Kaszubskiego i Domu Marynarza.


Wszystkie autobusy ze śródmieścia do Obłuża będą kursować ul. Morską. Wszystkie autobusy i trolejbusy ze śródmieścia w kierunku Redłowa i Orłowa będą kursować Drogą Gdyńską. Nie będzie przejazdu z Witomina do Redłowa ul. Małokacką. Rejon ulicy Warszawskiej z ulicą Władysława IV łączyć będzie linia tymczasowa 922.

Więcej o zmianach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej >>> TUTAJ.

gdynia.pl/mich