Wiadomości
Szpital im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku to jedna z placówek spółki Copernicus fot.Joanna Matuszewska/Radio Gdańsk

czwartek,

16 marca 2017

13:30

Ministerstwo Zdrowia potwierdza jakość leczenia w szpitalach gdańskiej spółki Copernicus

Gdańskie szpitale im. Mikołaja Kopernika i św. Wojciecha - z akredytacją Ministerstwa Zdrowia. Potwierdza ona wysoką jakość leczenia oraz bezpieczeństwo pacjentów. Podobną akredytację ma większość placówek z Pomorza, ale jedynie 1/5 szpitali w Polsce.

Akredytacja oznacza, że szpital spełnia standardy dotyczące m.in. przestrzegania praw pacjenta, bezpieczeństwa i wszechstronności opieki, jakości leczenia, zarządzania zasobami ludzkimi i kontroli zakażeń. Poddanie się ocenie jest dobrowolne.

CERTYFIKAT NA TRZY LATA

Ocenę przeprowadza Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, które jest jednostką podległą ministrowi zdrowia. Placówka otrzymuje certyfikat, gdy podczas oceny w 15 różnych działach uzyska minimum 75 procent możliwych punktów.

Certyfikat, który zdobyły dwa gdańskie szpitale będzie ważny przez trzy lata. Minister zdrowia udziela akredytacji na na podstawie rekomendacji rady, w skład której wchodzą między innymi przedstawiciele resortu, Towarzystwa Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej w Polsce, Naczelnej Rady Lekarskiej i Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.

POMORSKIE W CZOŁÓWCE

Na Pomorzu akredytację Ministerstwa zdrowia ma większość szpitali. Są to w Gdańsku Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, szpital MSWiA, dziecięcy na Polankach i Swissmed. W Gdyni certyfikat posiada szpital św. Wincentego a Paolo oraz Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMed a w Sopocie Wojewódzki Zespół Reumatologiczny.

Ministerstwo Zdrowia certyfikowało też działalność szpitali spoza Trójmiasta i są to placówki z Chojnic, Bytowa, Malborka, Miastka, Prabut, Wejherowa oraz szpital psychiatryczny w Starogardzie Gdańskim. Częściowy certyfikat ma też szpital w Kościerzynie.

 

Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl