Wiadomości
Turbinę na statek Saturn przetransportował dźwig Maja. Fot. YouTube/GospodarkaMorska.pl

czwartek,

16 marca 2017

10:40

Z Elbląga do Opola. Gigantyczny moduł turbiny w Porcie Gdańsk. Skomplikowana operacja [FILM]

Obecności tego giganta trudno było nie zauważyć. W środę do gdańskiego portu przypłynął moduł średnioprężny ogromnej turbiny. Wymiary robią wrażenie - waży 167 ton i ma prawie 11 metrów długości.

Fragment turbiny ma dotrzeć do Elektrowni Opole. Z Gdańska trafi do Szczecina, a stamtąd Odrą do celu.

Z ELBLĄGA DO OPOLA

Moduł wyprodukował Zakład Turbin General Electric w Elblągu. Jak informuje portal gospodarkamorska.pl, operacja nie należała do łatwych i została podzielona na kilka etapów. Pierwszym był transport fragmentu turbiny z Elbląga do Gdańska. Wykorzystano do tego barkę. Później na statek Saturn przetransportował go największy w Polsce pływający dźwig Maja. Saturn przewiezie go prosto do Szczecina.

NAJWIĘKSZE URZĄDZENIE W KRAJU

Turbina parowa z Elbląga to największe tego typu urządzenie w kraju. Ponieważ jest ogromna, została podzielona na dwie części. Moduł, o którym mowa ma wymiary 10,63 m x 4,01 m x 5,00 m i wadze 166,8 t. Drugi moduł - wysokoprężny - o wymiarach 8,05 m x 2,87 m x 3,25m i wadze ponad 85 t przewożony jest specjalnym samochodem nadwoziowym z pilotem drogą lądową - czytamy na gospodarkamorska.pl.

Obie części mają trafić do opolskiej elektrowni jeszcze w marcu. Posłużą do budowy bloków energetycznych nr 5 i 6. Nowe jednostki w ciągu roku będą produkowały do 13,4 TWh energii elektrycznej, co stanowi około 8 procent produkcji krajowej.

oprac. mar