Wiadomości
Na razie trasą uczęszczają przede wszystkim leśnicy. Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski

środa,

15 marca 2017

14:01

Przez Puszczę Darżlubską asfaltową drogą? "Zamiast podziwiać dzikie zwierzęta, będziemy je widzieć rozjechane przez auta"

Nie dość, że przecina cenną przyrodniczo Puszczę Darżlubską, to jeszcze dzieli mieszkańców. Jest konflikt na granicy powiatu puckiego i wejherowskiego. Chodzi o plan rozbudowy drogi powiatowej biegnącej z Wejherowa do trasy 2016 na Hel.

Droga powiatowa biegnie z Wejherowa przez ulicę Chopina, przez okolice Kąpina do Brudzewa i Celbowa, kończąc się na trasie 216, która prowadzi na Hel. Droga ze względu na kiepską gruntową nawierzchnię jest wykorzystywana głównie przez leśników.

GATUNKI ZAGROŻONE WYGINIĘCIEM

Najgłośniej przeciwko planom samorządowców protestują mieszkańcy Kąpina, droga nie będzie biegła przez ich miejscowość, ale przez las, w którym często wypoczywają. Jak mówią, żyją tam między innymi bielik i sowa włochatka - gatunki zagrożone wyginięciem. Droga przetnie ostoję ptaków i obszar chroniony "Natura 2000". - Mieszkańcy zamiast widywać dziko żyjące zwierzęta, będą je widywać przejechane na drodze - mówią.

Do stworzenia drogi z prawdziwego zdarzenia od lat dążą samorządowcy z Wejherowa i Pucka. Jak mówi Witold Reclaf, wicestarosta wejherowski, w praktyce chodzi o remont istniejącej drogi powiatowej. Wszak to trasa gruntowa i wykorzystywana głównie przez leśników, ale fizycznie jest.

puszczaTrasa biegnie przez Puszczę Darżlubską. Fot. Google Maps


- Mieszkańcy też wielokrotnie zgłaszali sugestię połączenia naszych powiatów, bo trzeba też powiedzieć, że droga prowadzi do szpitala specjalistycznego w Wejherowie, ale jest to też ułatwienie podróży w stronę Półwyspu Helskiego - tłumaczy Witold Reclaf.

Starostwo zapewnia, że przykłada dużą wagę do kwestii ekologicznych. - Żeby uzyskać pozwolenie musimy mieć wszelki uzgodnienia z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Te uwarunkowania, które trzeba będzie spełnić - zrealizujemy. Budowa drogi jest też koniecznością cywilizacyjną - tłumaczy wicestarosta wejherowski.


celbowo
Tak wygląda początek trasy w Celbowie. Fot. Google Street View

DOKUMENTY DO KOŃCA MAJA


Starostowie chcą, by dokumentacja drogi była gotowa do końca maja. Opinii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska co do trasy jeszcze nie ma. Urząd rozpatruje liczne protesty w tej sprawie.

Samorządy liczą, że wartą około 25 milionów złotych drogę uda się współfinansować z rządowego programu przebudowy dróg lokalnych. Trasa ma powstać do końca 2018 roku.

Informacje w tej sprawie zbierał nasz reporter. Więcej w materiale Sebastiana Kwiatkowskiego:

sk/mili


Zobacz Galerię