Wiadomości
Wójewódzki etap czwartej Olimpiad Solidarności przeprowadzono w Sali BHP Fot. Radio Gdańsk/Rafał Mrowicki

środa,

15 marca 2017

13:41

Czwarta Olimpiada Solidarności w Sali BHP. "Solidarność to fantastyczna historia"

Utworzenie Komitetu Obrony Robotników, "Pomarańczowa Alternatywa" i Radio "Solidarność" - m.in. takich zagadnień dotyczyły pytania IV Olimpiady Solidarności. Etap wojewódzki odbył się w środę w Sali BHP na terenie gdańskiej stoczni. W konkursie, który dotyczył historii Polski 1970-1990, wzięli udział uczniowie szkół średnich z całego województwa.
Pytania konkursowe dotyczyły m.in. liderów Solidarności. Uczestnicy musieli uporządkować chronologicznie takie wydarzenia jak wybór Karola Wojtyły na papieża czy bojkot Igrzysk Olimpijskich w Moskwie. Pytano również o Solidarność Walczącą i o media działające w okresie PRL. Zadania dotyczyły również filmów, np. "Pamięć ofiar grudnia '70". Te - według uczestników - były najtrudniejsze.

"ZA MAŁO UWAGI"

Dla niektórych trudne były pytania o kobiety Solidarności. - Problem mógł być z dopasowaniem nazwisk i zdjęć kobiet Solidarności - mówi Dominik, jeden z uczestników. - Tym zagadnieniom poświęca się zbyt mało uwagi. W szkołach uczy się głównie historii Polski do II wojny światowej. O czasach komunizmu i przemianach ustrojowych nie mówi się tyle, ile powinno. Musimy pamiętać, że to od nas zaczął się ten ruch, który zawiał w Europie Wschodniej i dlatego powinniśmy reprezentować wysoki poziom wiedzy - dodaje.

POKOJOWA WALKA O DEMOKRACJĘ

Jak mówi Maria Golly-Nowak z komisji konkursowej, z roku na rok jest coraz więcej uczestników Olimpiady. - Cieszymy się, że uczniowie interesują się historią. Solidarność to marka pomorska. Sama byłam uczestniczką tamtych wydarzeń. Uczyłam się demokracji, co w tamtych czasach było czymś niezwykłym. Ta wiedza i doświadczenia przydały się społeczeństwu.

- Wiedza na ten temat jest niedostateczna i dlatego dobrze, że jest taka Olimpiada. Mamy nadzieję, że w przyszłości nasza najnowsza historia będzie lepiej nauczana. Historia Solidarności jest fantastyczna i oryginalna. Do nas przyjeżdżają Chińczycy, pytają i podziwiają - dodaje Maria Golly-Nowak.

Ogólnopolski finał konkursu odbędzie się w czerwcu we Wrocławiu. Uświetni go występ zespołu Coma, który jest ambasadorem konkursu. Województwo pomorskie będą reprezentować Justyna Jelińska z I LO w Kartuzach i oraz Patryk Syngierski i Natalia Gołuńska z II LO w Chojnicach.

Rafał Mrowicki/mich