Wiadomości
Badania odbywać się będą w sobotę 18 marca fot.pixabay.com

środa,

15 marca 2017

09:21

Okulistyczna sobota na Pomorzu. Skorzystaj z darmowych badań

W czterech poradniach okulistycznych na Pomorzu wykonać będzie można w sobotę bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry. Zgłaszać się mogą osoby, które nie były u okulisty co najmniej przez rok i nie są chore na jaskrę. Do akcji organizowanej przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne przystąpiły przychodnie z Gdyni, Słupska i Tczewa.
Lekarze przyjmować będą w sobotę od 9:00 do 15:00. Akcja odbywa się w ramach Światowego Tygodnia Jaskry.

Jaskra to choroba związana z ciśnieniem w oku. Jeśli jest ono zbyt wysokie dla nerwu wzrokowego, może to prowadzić do powolnego jego zamierania i pogorszenia pola widzenia. Wraz z zanikaniem nerwu wzrokowego chora osoba coraz gorzej widzi. Ostatecznie może dojść do całkowitej ślepoty.

NIEBEZPIECZNA JASKRA

Z powodu jaskry choruje na świecie prawie 70 milionów ludzi, a ponad 6 milionów jest całkowicie niewidomych. W najczęstszej postaci jaskry - tzw. jaskrze otwartego konta przesączania, pierwsze objawy są dla pacjenta trudno uchwytne. Są to najczęściej bóle oka, bóle głowy, czy obniżenie ostrości widzenia.

Jedynym sposobem wczesnego rozpoznania jaskry jest regularne badanie wzroku u okulisty. Dopiero dokładne badanie przez lekarza, może doprowadzić do rozpoznania choroby. Inny rodzaj choroby, to jaskra z wąskim kątem przesączenia. W takim przypadku może dojść do ostrego ataku, połączonego z bardzo silnym bólem głowy i oka, zaczerwienieniem oka i poszerzeniem źrenicy. Wówczas należy się zgłosić natychmiast do okulisty.

GABINETNa zdjęciu gabinet okulistyczny w szpitalu w Słupsku

DOBRE CIŚNIENIE NAJWAŻNIEJSZE

Celem leczenia jaskry jest zahamowanie rozwoju choroby na jak najwcześniejszym etapie. Ma to kluczowe znaczenie dla uratowania wzroku. Leczenie jaskry opiera się na utrzymaniu prawidłowego ciśnienia ocznego, czyli równowagi pomiędzy produkcją cieczy wodnistej w gałce ocznej, a jaj odpływem do krwiobiegu.

Jaskrę leczy się farmakologiczne, za pomocą kropli do oczu obniżających ciśnienie śródgałkowe. Leki stosuje się dożywotnio. Jeżeli leczenie nie daje pożądanego efektu lub pacjent nie może go kontynuować, wówczas konieczne jest leczenie laserowe lub operacyjne.

Placówki organizujące darmowe badania okulistyczne 18 marca:

Centrum Medyczne Oko
Gdynia, ul. Śląska 35-37
Godziny przyjęć: 9:00-15:00

Gabinet Lekarski
Gdynia-Obłuże, ul. Benisławskiego 46
Godziny przyjęć: 9:00-15:00

Poradnia Okulistyczna w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym
Słupsk, ul. Hubalczyków 1
Godziny przyjęć: 9:00-15:00

Przychodnia Rogowscy
Tczew, ul. 30 Stycznia 55
Godziny przyjęć: 9:00-15:00

Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl