Wiadomości
fot. samotnienabiegun.pl

niedziela,

12 marca 2017

19:06

Pierwsza polska kobieca wyprawa arktyczna uznana za wyczyn roku. Kolosy rozdane

Najważniejsze polskie nagrody podróżnicze zostały wręczone podczas 19. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów.


Statuetkę za samotny marsz przez Antarktydę na Biegun Południowy odebrała Małgorzata Wojtaczka. Podróżniczka przez 69 dni przeszła 1200 km. Jest pierwsza Polką, która dokonała tego bez asysty i wsparcia. Laureatka jest także doświadczoną uczestniczką żeglarskich wypraw polarnych podczas których opłynęła jachtami żaglowymi Horn czy Spitsbergen.

- Nigdy nie myśli się o nagrodach, niezależnie od skali wyprawy - mówiła Małgorzata Wojtaczka, która wcześniej brała udział w odkrywaniu nowych jaskiń w górach Picosde Europa w Hiszpanii. Kobieta dotarła do najgłębszych jaskiń w tym paśmie. Zdobyła w warunkach zimowych na nartach szczyt Newtontoppen (1717 m n.p.m.) najwyższą górę Spitsbergenu.

Aktywne przygotowania do wyprawy trwały dwa lata, a finalne treningi specjalne rozpoczęły się we wrześniu 2016 roku na południu Norwegii na lodowcu Folgefonna na wysokości 1660 m n.p.m. 

Posłuchaj audycji:


Nagrody Kolosy były wręczane w pięciu kategoriach głównych:

Kolos w kategorii "Podróże" trafił do Małgorzaty Jarmułowicz i Zygmunta Leśniaka za indonezyjską podróż. Para od lat odkrywa trudno dostępne miejsca w Azji. Kategorię "Eksploracja jaskiń" wygrał Krzysztof Starnawski za konsekwencję w badaniu największej podwodnej jaskini świata.

W kategorii "Alpinizm" wygrał Andrzej Bargiel za rekordowo szybkie zdobycie siedmiu siedmiotysięczników i zdobycie na nartach Śnieżnej Pantery. 

W kategorii "Żeglarstwo" nagrodę przyznano Szymonowi Kuczyńskiemu za 15-miesięczny rejs dookoła świata na łódce długości sześciu metrów. Jest on także laureatem nagrody Rejs Roku, przed tygodniem w Dworze Artusa odebrał Srebrny Sekstant

Super Kolosa za całokształt dokonań podróżniczych wręczono także wybitnym żeglarzom i polarnikom Joëlle i Januszowi Kurbielom.

Kolosy są nagrodami honorowymi, wielkimi wyróżnieniami za podróże, które się już odbyły.Równolegle wręczane są nagrody dla młodych podróżników (Nagroda im.A. Zawady) i dla seniorów (Nagroda Wiecznie Młodzi).

Anna Rębas/amo

Zobacz Galerię