Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski

niedziela,

12 marca 2017

13:16

Lech Kaczyński patronem Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej. Macierewicz: "Dowództwo MW musi wrócić do Gdyni"

Od niedzieli 12 marca Biblioteka Główna Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni nosi imię Lecha Kaczyńskiego. W uroczystościach nadania patrona wziął udział m.in. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który zapowiedział powrót do miasta dowództwa Marynarki Wojennej.

Ceremonia rozpoczęła się na dziedzińcu uczelni. Zaprezentowały się asysta honorowa z Orkiestrą Reprezentacyjną Marynarki Wojennej, Kompanią Honorową Akademii Marynarki Wojennej oraz poczty flagowe podchorążych zagranicznych.

POWRÓT DOWÓDZTWA MW DO GDYNI?

Na uroczystość nie dotarł Jarosław Kaczyński. Na liście gości uroczystości był jednak minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, a w samym akcie nadania uczestniczyła także córka Lecha Kaczyńskiego Marta Kaczyńska, która podkreślała, że sprawy obronności zawsze były niezwykle ważne dla byłego prezydenta.

Z kolei Antoni Macierewicz podczas uroczystości zapowiedział przeniesienie dowództwa Marynarki Wojennej z Warszawy do Gdyni. O takiej możliwości informowaliśmy kilka miesięcy wcześniej. - Jeżeli tutaj na Wybrzeże, do Gdyni, do Akademii Marynarki Wojennej, wraca prezydent, to musi wrócić także prędzej czy później dowództwo polskiej Marynarki. Bo trudno sobie wyobrazić, by było w innym miejscu niż jej prezydent. I wróci także modernizacja polskiej Marynarki, i wrócą także niezbędne, nowoczesne skuteczne zmiany, które przyniosą polskiej Marynarce chwałę i skuteczność działania - podkreślił minister.

- To wielkie zobowiązanie i wyróżnienie dla tej biblioteki. Będzie bowiem nosiła imię największego polskiego prezydenta w historii Rzeczpospolitej. Dobrze się stało, że ta uroczystość odbywa się w rocznicę wstąpienia Polski do NATO - dodał minister Macierewicz.


Przypomnijmy, że w myśl reformy z 2013 roku rozformowano dowództwa poszczególnych sił zbrojnych, tworząc w ich miejsce tak zwane inspektoraty. Od początku 2014 roku to właśnie inspektorat Marynarki Wojennej z siedzibą w Warszawie dowodzi siłami morskimi.

 

bib
Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski


"TO JEDYNY TAKI PREZYDENT"

Data 12 marca nie jest jest przypadkowa. 10 lat temu prezydent wraz z małżonką Marią Kaczyńską złożyli wizytę w Akademii. Wzięli udział w "rocznej odprawie kadry kierowniczej Ministerstwa Obrony Narodowej (i Sił Zbrojnych RP)". Jak podczas uroczystości podkreślali przedstawiciele uczelni, Lech Kaczyński był jedynym zwierzchnikiem sił zbrojnych, który odwiedził Akademię.

Podczas uroczystości goście mogli zwiedzać bibliotekę i wystawy okolicznościowe poświęcone wizycie głowy państwa.

 

 

Sebastian Kwiatkowski/mili


Zobacz Galerię