Wiadomości
Kolosy co roku cieszą się ogromną popularnością Fot. Radio Gdańsk/Hanna Berenthal

sobota,

11 marca 2017

14:35

"Tej atmosfery nie można porównać z niczym innym". Podróżnicze rozmowy na Kolosach [ZDJĘCIA]

Warto stać tyle czasu w tej długiej kolejce? - Zdecydowanie! - odpowiadają oczekujący na wejście do hali Gdynia Arena. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów jak co roku przyciągnęły tłumy.


Wstęp na prelekcje podróżników jest darmowy. Niestety swoje trzeba odstać, ale przybyłym na Kolosy niestraszny deszcz i zimno.

To już 19. Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Kilka lat temu zaczęło się skromnie. Obecnie impreza cieszy się taką popularnością, że chętni nie mieszczą się w gdyńskiej hali.

Kolosy to trzy dni opowieści, filmów i zdjęć o najciekawszych polskich wyprawach ostatniego roku. Spotkania rozpoczęły się w piątek 10 marca i potrwają do niedzieli 11 marca. Szczegółowy plan prelekcji można znaleźć >>> TUTAJ.

KOMU PRZYPADNIE NAGRODA?

Super Kolosa za całokształt dokonań otrzymają w tym roku Joëlle i Janusz Kurbielowie, para znakomitych żeglarzy, którzy począwszy od lat 70. ubiegłego wieku odbyli wiele wspaniałych rejsów arktycznych. Dla Janusza Kurbiela będzie to nagroda pośmiertna. Żeglarz zmarł w sierpniu 2016 roku na ich wspólnym jachcie "Vagabond'elle" kotwiczącym u wybrzeży Grenlandii.

WSZYSTKO O PODRÓŻACH

Kolosom towarzyszą premiery książek i spotkania z ich autorami, salon mediów podróżniczych, salon sprzętu outdoorowego, wystawa FotoGlob, warsztaty i wszystko, czego nie da się ująć w programie: długo wyczekiwane spotkania, zaskakujące nowe znajomości, lawiny pomysłów na nowe wyprawy i mnóstwo energii.

- Jesteśmy tu co roku, zabieramy śpiwór i termos, atmosfery nie da się porównać z niczym. Czujemy się jak w schronisku w górach, każdy przynosi bagaż niesamowitych historii. To bardzo inspiruje do podróży - zapewnia pani Ola, uczestniczka prelekcji.

KOLOSOWE STUDIO RADIA GDAŃSK

Radio Gdańsk także odwiedziło tegoroczne Kolosy. Gośćmi Beaty Szewczyk w audycji "Nie śpij, zwiedzaj" byli Kamil Bodziony, który w swoją podróż wyruszył autostopem i zupełnie bez pieniędzy i Małgorzata Wojtaczka, pierwsza Polka, która zdobyła biegun południowy.

W plenerowym studiu Radia Gdańsk pojawili się Maciej Sodkiewicz i Ewa Banaszek (należąca do ekskluzywnego grona capehornowców), którzy w pięknym stylu opłynęli Alaskę i właśnie o niej opowiadają w tegorocznej prezentacji.

Spotkaliśmy się także z Michaliną Kupper, która wędrując przez Oceanię, dotarła do Papui oraz Zygmuntem Leśniak i Małgorzatą Jarmułowicz, którzy zdradzili tajemnice Wysp Sundajskich.

hb/mich


Zobacz Galerię